Ustawa o grach hazardowych nie zawiera przepisów technicznych, w związku z tym nie było potrzeby jej notyfikowania - uważa resort finansów. To odpowiedź na pismo z Brukseli, dotyczące polskiej ustawy hazardowej. Komisja Europejska wystąpiła do Polski o udzielenie wyjaśnień w sprawie braku notyfikacji pod koniec stycznia. Miała bowiem wątpliwości, czy ustawa nie zawiera przepisów technicznych, na przyjęcie których potrzebna jest zgoda Brukseli.

Chodzi o regulację, zgodnie z którą gry na automatach - po wygaśnięciu wydanych już i obowiązujących zezwoleń - miałyby odbywać się tylko w kasynach gier. KE przytoczyła niekorzystny dla Grecji wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości dotyczący przepisów technicznych związanych z hazardem. Jej zdaniem, może on mieć zastosowanie także w przypadku Polski.

Naszym zdaniem przepisy te nie wymagają notyfikacji KE, gdyż nie zawierają przepisów technicznych. Regulacje techniczne zostały celowo wyłączone z ustawy o grach hazardowych do projektu jej nowelizacji, który zostanie przedstawiony KE do zatwierdzenia - poinformowała jednak rzeczniczka resortu finansów Magdalena Kobos. W odpowiedzi na wezwanie KE resort finansów stwierdził ponadto, że przez przepisy techniczne należy rozumieć m.in. specyfikacje techniczne i inne wymagania bądź zasady dotyczące usług, których przestrzeganie jest obowiązkowe w przypadku np. świadczenia jakichś usług.

Co więcej, zdaniem resortu finansów, niekorzystny dla Grecji wyrok ETS nie dotyczy sytuacji opisanych w polskiej ustawie o grach hazardowych.

Wystąpienie Komisji Europejskiej do Polski związane było ze skargą wysłaną do Brukseli przez polską Izbę Gospodarczą Operatorów i Producentów Urządzeń Rozrywkowych (IGOiPUR) na nową ustawę hazardową. Zdaniem Izby, polski rząd powinien przedstawić ustawę do ewentualnego zbadania przez KE. Izba uważa, że ustawa hazardowa narusza konstytucję i jest sprzeczna z prawem europejskim.

Nowa ustawa hazardowa przewiduje m.in. stopniową likwidację hazardu na automatach o niskich wygranych (poza kasynami), zakaz urządzania wideoloterii, znaczny wzrost podatków od hazardu i ograniczenia w reklamie hazardu.

Ministerstwo Finansów przygotowało jednocześnie projekt nowelizacji ustawy. Przewiduje on zakaz organizowania gier przez internet oraz uczestnictwa w grach urządzanych przez internet. W sieci możliwe będzie jedynie urządzanie zakładów wzajemnych - pod warunkiem spełnienia wymogów ustawowych, w tym uzyskania zezwolenia wydanego przez ministra finansów.