Reklama

Wybór nowego papieża

Jest nowy papież. Po dwóch dniach konklawe, które rozpoczęło się 12 marca, kardynałowie wybrali na Tron Piotrowy Jorge Mario Bergoglio z Argentyny.
Jest nowy papież. Po dwóch dniach konklawe, które rozpoczęło się 12 marca, kardynałowie wybrali na Tron Piotrowy Jorge Mario Bergoglio z Argentyny.
 • Prosty, symboliczny. Tak wygląda herb papieża Franciszka! [ZDJĘCIE]

  Poniedziałek, 18 marca 2013 (18:55)

  Trzy symbole na błękitnej tarczy, na tle srebrnego i złotego klucza - tak wygląda herb papieża Franciszka! Specjalnie dla Was wyjaśniamy, co oznacza każdy z jego elementów.

  Złote słońce z literami IHS symbolizuje zakon jezuitów, do którego należy papież. Położona poniżej po lewej stronie biała pięcioramienna gwiazda oznacza Dziewicę Maryję. Po prawej stronie znajduje się gałązka kwitnącego nardu. W ikonograficznej tradycji hiszpańskiej św. Józef był przedstawiany z gałązką nardową w ręce. Papież wskazuje więc na Maryję i św. Józefa jako swoich patronów.

  W skład papieskiego herbu tradycyjnie wchodzą złoty i srebrny klucz, reprezentujące siłę łączenia i rozwiązywania na ziemi (srebrny) i w niebie (złoty).

  Każdy papież Kościoła rzymskokatolickiego ma swój własny herb, który symbolizuje jego papiestwo.

  Pierwszym potwierdzonym historycznie herbem papieskim jest herb Innocentego III (1198-1216). Herby wszystkich papieży do początku XXI wieku zwieńczone były papieską tiarą. Benedykt XVI zrezygnował z tego heraldycznego zwyczaju, zastępując tiarę mitrą oraz paliuszem.

  Artykuł pochodzi z kategorii: Wybór nowego papieża

 • Skomentuj artykuł: Prosty, symboliczny. Tak wygląda herb papieża Franciszka! [ZDJĘCIE]

 • Wasze komentarze: 12

  przeczytało: 18 osób Dodaj komentarz
  andre

  ~andre -

  autor też kopiując herb z jakiejś strony mógł by zauważyć że i gwiazda i winogrona są złote

  Krzysztof J. Guzek

  ~Krzysztof J. Guzek -

  To nie jest prawidłowy herb papieża - narysowany przez jakiegoś włoskiego heraldyka. W oryginale jest kwitnąca gałązka nardu - symbolizująca św. Józefa. W rozpowszechnianym rysunku widzimy natomiast kiść winogron. Dewiza papieża jest umieszczona na wstędze. Szukajcie poprawnego herbu i nie oglądajcie heraldycznego badziewia. KJG - Member of The Heraldry Society of Scotland

  Gość

  ~Gość -

  To jego herb biskupi, arcybiskupi i kardynalski... Jak wszystkich niemalże poprzednich bp. Rzymu!!!

  nie mam jeszcze konta

  ~nie mam jeszcze konta -

  Słońce - symbol rozumu, intelektu, rozsądku, światła, a także jedno z trzech „małych" świateł w loży: słońce, księżyc i mistra loży. Słońce występuje w mitologii starożytnej jako bóstwo. Gwiazda - często występujący w masonerii symbol światła, wiedzy.

  stan Poznań

  ~stan Poznań -

  Kwiat nardu jest Z LEWEJ STRONY tarczy herbowej, a złota gwiazda Z PRAWEJ strony, tak się opisuje herb! Nie ma paliusza, ani wstęgi z dewizą, samo zawołanie jest pod tarczą.

  ciekawy

  ~ciekawy -

  A co to jest nard (w encyklopedii podają,że kadzidło )

  przemo

  ~przemo -

  IHS NIE symbolizuje zakonu jezuitów TYLKO monogram imienia Jezus!!!!

  tc

  ~tc -

  w herbie nie ma kiści winogron, tylko owoc nardu symbolizując św. Józefa - w ikonografii ten święty przedstawiany jest właśnie z tymi owocami. Redaktorzy zanim cokolwiek opublikują niech zapoznają się z heraldyką