Siedmiu Polaków wystąpi w niedzielnym konkursie indywidualnym PolSKIego Turnieju na skoczni w Wiśle. Najlepszym z Biało-Czerwonych okazał się Piotr Żyła. Kwalifikacje wygrał Słoweniec Anze Lanisek, który pobił rekord skoczni.

Fani skoków narciarskich w naszym kraju od lat czekają na styczniowe konkursy w naszym kraju. W tym roku emocji będzie rekordowo dużo. Wszystko to w ramach nowej imprezy - PolSKI Turniej. Skoczkowie odwiedzą Wisłę, Szczyrk i Zakopane. W planach aż pięć konkursów i trzy sesje kwalifikacyjne.

Pierwsza rywalizacja już za nami. W piątek na skoczni w Wiśle odbyły się kwalifikacje do niedzielnego konkursu. Awans zdobyło siedmiu Biało-Czerwonych.

Najlepszym z Polaków był Piotr Żyła (125,5 m, 12. miejsce). Tuż za nim uplasował się Dawid Kubacki (124,5 m).

Dobrze spisali się także Aleksander Zniszczoł (125,5 m, 15. miejsce) i Kamil Stoch (121,5 m, 22. miejsce). W niedzielnym konkursie zobaczymy również Klemensa Murańkę (121,5 m, 38. miejsce), Pawła Wąska (110 m, 47. miejsce) i Jakuba Wolnego (114,5 m, 50. miejsce).

Sztuka awansu nie udała się Maciejowi Kotowi (115 m) i Andrzejowi Stękale (114,5 m). Zajęli oni kolejno 51. i 52. miejsce.

Bohaterem kwalifikacji okazał się Anze Lanisek. Słoweniec skokiem na 134,5 m ustanowił nowy rekord przebudowanej skoczni w Wiśle i zdecydowanie pokonał rywali. Drugi był Niemiec Andreas Wellinger (130,5), a trzeci Słoweniec Lovro Kos (128,5).

W sobotę czeka nas konkurs duetów (godz. 16). Decyzją trenera Thomasa Thurnbichlera Polskę reprezentować będą Piotr Żyła i Dawid Kubacki.

Zawody indywidualne zaplanowano na niedzielę, również na 16.

PolSKI Turniej. Zasady

W ramach Pucharu Świata rozgrywanych jest coraz więcej mini-turniejów. Oczywiście od wielu lat ozdobą sezonu jest Turniej Czterech Skoczni. Swoją pozycję buduje od kilku lat norweski Raw Air. Do tego mamy rywalizację w ramach Willingen Five czy Planica 7.

PolSKI Turniej musiał poszukać swojej drogi i własnego pomysłu. Będzie to więc rywalizacja poszczególnych reprezentacji. Na wynik składać będą się wyniki wszystkich konkursów i kwalifikacji.

Do klasyfikacji zaliczone będą rezultaty dwóch najlepszych zawodników z danego kraju w kwalifikacjach i konkursach indywidualnych. Do tego doliczyć trzeba wyniki konkursów duetów oraz konkursu drużynowego. Reprezentacja, która zdobędzie najwięcej punktów dostanie czek na 50 tysięcy euro.