Prezydenckiej wizyty w Afryce ciąg dalszy. W środę prezydent Andrzej Duda odwiedził Kigali, stolicę Rwandy. Spotkanie miało dotyczyć współpracy Polski i Rwandy w obszarze energetyki, cyberbezpieczeństwo czy branży rolniczej. "Polska poszukuje wiarygodnych partnerów w krajach Afryki" - powiedział Duda.

W środę, podczas podróży po krajach Afryki Wschodniej, prezydent Duda spotkał się w Kigali ze swoim rwandzkim odpowiednikiem, Paulem Kagame. W ich obecności podpisano memoranda o współpracy gospodarczej, m.in. w obszarze zielonych technologii czy efektywności energetycznej. W imieniu Polski podpis pod dokumentami złożył wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Andrzej Szejna.

Polska szuka przyjaciół w Afryce

Podczas konferencji prasowej Duda zaznaczył, że Polska poszukuje wiarygodnych partnerów w krajach Afryki, którzy wyznają wspólne wartości. "Nie mamy żadnych wątpliwości, że w Rwandzie pod tym względem znajdujemy zrozumienie i przyjaciół" - powiedział prezydent.

Chcemy budować naszą pomyślność, nasz dobrobyt z daleka od wszelkich wojen, konfliktów. W Rwandzie znajdujemy takich przyjaciół, którzy dokładnie nas rozumieją i dokładnie tego samego chcieliby dla siebie - dodał Duda.

Polska liczy na rwandzkich studentów

Prezydent liczy na to, że związki obu krajów zacieśnią studenci z Rwandy, którzy obecnie studiują w Polsce.

Mam nadzieję, że będzie ich jeszcze więcej. Chcielibyśmy, żeby nasze uczelnie przedstawiały swoją ofertę edukacyjną w Rwandzie. Zapraszam także młodzież zainteresowaną studiami wojskowymi w Polsce, w naszych akademiach wojskowych, aby skorzystać z oferty edukacyjnej w najwyższych standardach - przekazał Duda.

W Rwandzie funkcjonuje już Polski biznes

Prezydent miał rozmawiać także o obecnych i przyszłych inwestycjach. Odwiedził m.in. hutę cyny w Kigali, w której Polska ma większościowe udziały. Podczas konferencji zwrócono uwagę, że na rynku rwandyjskim jest sporo polskich firm, lecz ich liczba mogłaby być jeszcze większa.

Według prezydenta szczególnie obiecującymi obszarami współpracy między Polską a Rwandą są: energetyka, infrastruktura miejska, branża rolna, przemysł maszynowy, urządzenia dla przemysłu spożywczego, budownictwo, zarządzanie, w tym zarządzenie kryzysowe oraz zasobami wodnymi i cyberbezpieczeństwo.

Polska gwarantem bezpieczeństwa Rwandy?

Podczas spotkania poruszono także temat bezpieczeństwa.

Dla naszych krajów pokój ma fundamentalne znaczenie. Wspieramy Ukrainę i będziemy ją wspierali. Jeżeli Rwanda będzie w niebezpieczeństwie, będziemy ją wspierać. Dlatego rozmawiamy o edukacji, również o edukacji wojskowej. Mamy nadzieję także na rozwijanie współpracy naszych przemysłów obronnych w przyszłości - skomentował prezydent RP.

Prezydent Kagame podkreślił, że jest otwarty na poszerzanie współpracy z Polską. Zaznaczył, że podpisane porozumienie w zakresie rozwoju zielonych technologii ma kluczowe znaczenie. "Wiele razem osiągnęliśmy, a współpraca dyplomatyczna obu krajów to pogłębi - powiedział Kagame.