Tylko czworo prokuratorów zgłosiło się w ogłoszonym przez Ministerstwo Sprawiedliwości konkursie na objęcie stanowiska Prokuratora Krajowego. Zadaniem urzędującego w Luksemburgu przedstawiciela Polski będzie nadzorowanie postępowań, prowadzonych z udziałem polskich śledczych w państwach członkowskich Unii.

Nabór na stanowisko polskiego Prokuratora Europejskiego został ogłoszony przez ministra Adama Bodnara na początku marca. Kilka dni temu minął termin zgłaszania kandydatur, których nazwiska właśnie nieoficjalnie poznaliśmy. Może zaskakiwać, że kandydatów spełniających wymagania formalne i dopuszczonych do rozmowy kwalifikacyjnej jest tylko czworo. W resorcie - jak nieoficjalnie dowiedział się dziennikarz RMF FM - oczekiwano przynajmniej kilkunastu zgłoszeń. Ostatecznie do kolejnego etapu naboru, według informacji, które udało się nam uzyskać, weszli:

  • Dr Grażyna Stronikowska - prokurator Prokuratury Krajowej, pierwszy polski prokurator w zwalczającej przestępstwa korupcyjne unijnej instytucji OLAF, autorka wydanego kilka lat temu opracowania "Prokuratura Europejska jako instytucja ochrony interesów finansowych Unii Europejskiej",
  • Tomasz Iwanowski - prokurator Prokuratury Krajowej, zastępca dyrektora Departamentu do Spraw Cyberprzestępczości i Informatyzacji, wcześniej pracujący w Prokuraturze Regionalnej w Białymstoku,
  • Dr Piotr Turek - prokurator Prokuratury Okręgowej w Krakowie, wcześniej pracujący w Kancelarii Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i Rady Europy, autor licznych publikacji z zakresu prawa międzynarodowego i ustroju prokuratury. Tytuł naukowy doktora WPiA UJ zdobył w 2020 rozprawą "Prokuratura w standardach prawnych Rady Europy",
  • Dr Paweł Wąsik - prokurator Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, asystent Przedstawiciela Polski w EUROJUST (Agencji Unii Europejskiej ds. Współpracy Wymiarów Sprawiedliwości w Sprawach Karnych).

Kolejne kroki w konkursie

Za dwa tygodnie powołana przez ministra w celu rozstrzygnięcia konkursu 7-osobowa komisja pod przewodnictwem prok. Iwony Palki przeprowadzi rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami. Komisja ma wybrać trójkę kandydatów, których nazwiska zostaną przedstawione europejskiej komisji selekcyjnej. Komisja selekcyjna sporządza ranking kandydatów na podstawie ich kwalifikacji i doświadczenia. Komisja wskazuje też preferowaną kolejność kandydatur, jednak ranking ten nie jest wiążący dla Rady UE, która dokona ostatecznego wyboru Prokuratora Europejskiego.

W odróżnieniu od procedury wyboru Prokuratora Krajowego, planowane na 18 kwietnia przesłuchania kandydatów na Prokuratora Europejskiego nie będą otwarte ani transmitowane, będą je jednak mogły obserwować (bez prawa głosu) "osoby wyznaczone przez organizacje pozarządowe, których działalność statutowa obejmuje działania w sferze upowszechniania i ochrony wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich".

O Prokuraturze Europejskiej

Decyzja o zaakceptowaniu wniosku o przyjęcie Polski do Prokuratury Europejskiej zapadła pod koniec lutego. W kraju będzie działać 24 prokuratorów europejskich, którymi zostaną prokuratorzy okręgowi. Będą funkcjonować w trzech lub czterech biurach Prokuratury Europejskiej; jednym w Warszawie i w innych miastach kraju.

Zadaniem Prokuratury Europejskiej (EPPO) jest prowadzenie postępowań dotyczących transgranicznych nadużyć finansowych na szkodę UE. Chodzi m.in. o fundusze unijne oraz transgraniczne oszustwa związane z VAT. EPPO współpracuje z odpowiednimi instytucjami, w tym z policją, organami podatkowymi czy celnymi państw członkowskich. Prokuratura Europejska będzie mogła rozpocząć działalność i dochodzenia w Polsce 20 dni po mianowaniu przez Radę wybieranego właśnie Prokuratora Europejskiego z Polski.