Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik nie pojawili się w Sejmie. Izba niższa powołała członków komisji śledczej ds. czynności operacyjno-rozpoznawczych z użyciem Pegasusa. Następnie na szefową komisji wybrano Magdalenę Srokę (PSL-TD). Wiceszefami komisji zostali z kolei: Marcin Bosacki (KO), Paweł Śliz (Polska 2050-TD), Tomasz Trela (Lewica), Przemysław Wipler (Konfederacja). Posłowie wysłuchali też informacji o działalności RPO, a także o sytuacji seniorów w Polsce.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

19:01

Zakończyło się czwarte posiedzenie Sejmu. 

18:41

Posłowie w trakcie oświadczeń mówią o zbliżającym się 32. finale WOŚP, potrzebie tworzenia nowych parków narodowych, zwalczania przestępczości wśród obcokrajowców.

18:39

Powołałem na nowego prezesa Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego Jacka Gdańskiego - poinformował w piątek w mediach społecznościowych minister finansów Andrzej Domański.

"Stawiamy na doświadczenie i kompetencje. Powołałem na nowego Prezesa Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego Jacka Gdańskiego: biegłego rewidenta, członka komitetów audytu i rad nadzorczych jednostek zaufania publicznego, byłego członka Komisji Nadzoru Audytowego, doświadczonego menadżera z obszaru finansów i ryzyka" - napisał w piątek na swoim profilu na platformie X minister finansów Andrzej Domański.

18:32

W Sejmie trwają oświadczenia poselskie - to ostatni punkt dzisiejszego harmonogramu. 

18:31

Marszałek Sejmu powiedział dziennikarzom, że "na następnym posiedzeniu Sejmu zaplanowany jest 'dzień obywatelski', w którym posłowie zajmą się obywatelskimi projektami ustaw, które pozostały do rozpatrzenia po poprzedniej kadencji Izby".

Hołownia powiedział, że z poprzedniej kadencji przeszło 10 projektów obywatelskich. Mamy w tej chwili przeczytane 4, zostało jeszcze 6 - zapowiedział.

Te projekty niekiedy trudne dla mnie, nawet jak czytam ich opisy, ale jednak zgłoszone przez obywateli zgodnie z prawem, obywatele zebrali podpisy, złożyli je do Sejmu, a więc szacunek do obywateli wymaga abyśmy je procedowali - ocenił.

Jak wynika z komunikatu marszałka, opublikowanego na stronie Sejmu, posłowie zajmą się proponowaną przez obywateli nowelizacją ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w celu wprowadzenia renty wdowiej.

Marek Jurek jako przedstawiciel wnioskodawców zaprezentuje w Sejmie obywatelski projekt ustawy "Tak dla rodziny, nie dla gender". Na stronie internetowej poświęconej inicjatywie można przeczytać, że projektodawcy chcą wypowiedzenia przez Polskę Konwencji stambulskiej. "Według polskiej konstytucji umowy międzynarodowe takie, jak Konwencja stambulska mogą zostać wypowiedziane wyłącznie za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie" - zwrócono uwagę. Powodem wypowiedzenia Konwencji jest, według wnioskodawców to, że "opiera się na założeniach ideologii gender". Projektodawcy chcą, aby polski rząd podjął prace nad Międzynarodową Konwencją Praw Rodziny, która "zagwarantuje kompleksową ochronę praw rodziny".

Procedowane będą również projekty nowelizacji ustaw Prawo o zgromadzeniach. Autorzy chcą m.in. zakazania zgromadzeń, których celem jest kwestionowanie małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny oraz propagowanie związków i małżeństw jednopłciowych oraz "przysposabiania dzieci przez osoby tej samej płci, orientacji seksualnych, innych niż heteroseksualizm".

Posłowie zajmą się też nowelizacja Kodeksu karnego. Obywatelski projekt zakłada zmianę zapisów Kk dotyczących obrazy uczuć religijnych. Projektodawcy chcą wzmocnienia ochrony prawnokarnej przed czynami godzącymi w wolność sumienia i religii.

Obywatelski projekt ustawy o ochronie własności w Rzeczypospolitej Polskiej przed roszczeniami dotyczącymi mienia bezdziedzicznego przedstawi jako przedstawiciel wnioskodawców Robert Bąkiewicz. Projektodawca proponuje, aby w nowej ustawie określić sposób postępowania organów władzy publicznej w przypadku zwrócenia się z roszczeniami dotyczącymi mienia bezdziedzicznego. 

18:20

Marzena Okła-Drewnowicz odpowiada na pytania posłów i wskauzje, że to za czasów rządów PO powstały fundamenty polityki senioralnej. Mogę oczywiście o tym mówić, ale dzisiaj jest czas, żeby wprowadzić rozwiązania dla seniorów - podkreśliła. Zaznaczyła, że sprawa wieku emerytalnego pozostanie niezmienna. Co do programów poprzedniego rządu będziemy je kontynuować, ale i rewidować - mówiła.

18:08

Włodzimierz Skalik z Konfederacji pytała minister czy przekona rząd, by zrezygnować z opodatkowania emerytur. Pyta też minister o funkcjonowanie osób starszych w świecie cyfrowym.

17:50

Rozpoczęła się dyskusja na temat sytuacji seniorów.

17:36

Michał Szczerba przyznał, że 13. i 14. emerytura to dobre rozwiązania, ale wskazał, że szansą dla seniorów jest też druga waloryzacja emerytur. Zaznaczył, że rząd powinien zadbać o rozwój telemedycyny i usuwanie barier funkcjonalnych w życiu seniorów.

17:30

Na mównicy Stanisław Tomczyszyn z Trzeciej Drogi. Poseł zwrócił uwagę, że wielu seniorów jest wykluczonych komunikacyjnie czy z powodu braku windy w bloku. Wniósł też o przyjęcie informacji Rady Ministrów o sytuacji osób starszych.

17:20

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz odniósł się do zapowiadanych przez prokuraturę zarzutów dla notariusz w śledztwie dotyczącym uchwał o dokonaniu zmian w zarządach TVP, PAP oraz Polskiego Radia i stwierdził, że jest spokojny o finał ewentualnego postępowania sądowego.

Jestem absolutnie pewny finału tego wielkiego wysiłku panów prokuratorów, ten finał będzie na sali sądowej. Nie mam wątpliwości, jaki będzie wyrok w tej sprawie - skomentował w piątek minister Sienkiewicz. Trochę szkoda wysiłku, ale rozumiem, że część panów prokuratorów jest nieco odmiennego zdania, jeśli chodzi o legalność podjętych działań. Mają prawo to sprawdzać i jestem ostatnią osobą, która by im zabraniała, ale jeśli chodzi o finał, jestem spokojny - dodał.

17:09

W Sejmie rozpoczęła się dyskusja na temat sytuacji seniorów w Polsce.

17:01

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia ocenił w piątek, że zbadanie okoliczności fuzji Orlenu z Lotosem jest sprawą bardzo delikatną ze względu na bezpieczeństwo energetyczne kraju. Musimy być w tej sprawie super ostrożni i nie traktować jej jako kolejnej okazji do politycznej młócki - podkreślił.

Hołownia był pytany przez dziennikarzy w Sejmie o sprawę fuzji Orlenu z Lotosem, możliwość powołania komisji śledczej w tej sprawie oraz o opcję unieważnienia tej transakcji, o czym mówił poseł KO Roman Giertych.
Marszałek Sejmu przekazał, że nie wpłynął do niego żaden wniosek ws. powołania komisji śledczej w tej sprawie. Podkreślił, że wielokrotnie jego formacja - Polska 2050 - alarmowała, iż ta fuzja budzi wątpliwości, a wszystkie jej okoliczności powinny zostać wyjaśnione ze względu na ich wpływ na rynek paliwowy.

Mówiąc o kwestii unieważnienia fuzji Hołownia podkreślił, że chciałby, "aby odróżniano publicystykę polityczną od polityki per se". Unieważnienie to jest bardzo duża sprawa i w tej sprawie głównie - ja zawsze szanuję zdanie posła Giertycha jako wybitnego prawnika, ale powinny się wypowiadać organy, które bezpośrednio się będą tym zajmować. Politycy, którzy bezpośrednio w tym nie uczestniczą oczywiście mogą zgłaszać swoje postulaty w tej sprawie. Rozumiem, że on o takim postulacie mówi - powiedział Hołownia.

16:58

Marzena Okła-Drewnowicz zapowiedziała drugą waloryzację emerytur. ­Wiem, że jest to rozwiązanie trudniejsze, ale na końcu emeryci zyskują, bo wartość emerytur jest utrzymana i to jest ważne - podkreśliła.

Jesteśmy przed ogromnym wyzwaniem wspólnego poradzenia sobie ze starzejącym się społeczeństwem - zaznaczyła. 

16:49

Informację prezentuje minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

16:44

Czas na kolejny punkt harmonogramu: Informacja Rady Ministrów o sytuacji osób starszych w Polsce za 2022 r. wraz ze stanowiskiem Komisji.

16:43

Zakończyło się wystąpienie RPO.

16:29

Wiącek informuje o tym, że przedstawiciele RPO byli w areszcie w Radomiu, gdzie przebywał Mariusz Kamiński. Rozmawiano z nim, dyrektorem aresztu, celą, w jakiej przebywał i dokumentacją jego leczenia.

Wnioski, jakie mamy, gdy chodzi o pobyt w areszcie w śledczym Radomiu: Pan Mariusz Kamiński miał zapewnioną odpowiednią opiekę medyczna i warunki bytowe w areszcie - zaznaczył.

Nieco inne są wnioski dot. aresztu w Warszawie Grochowie (...) W listopadzie 2021 i 2022 r. przedstawicie RPO byli w areszcie. Nasze wnioski są takie, ze stan cel w tym areszcie jest bardzo zły i nie spełnia wymogów humanitarnego traktowania - podkreślił. Na ścianach aresztu jest grzyb, pleśń i wilgoć, przecieka woda z sufitu, są ubytki w podłodze. RPO podkreślił, że sytuacja w areszcie do tej pory się nie zmieniła.

12 stycznia dyrektor aresztu wystąpił o dokarmianie Mariusza Kamińskiego. 15 stycznia do sądu trafiły opinie dwóch lekarzy w tej sprawie. W oparciu o te opinie sąd wydał zgodę na wdrożenie przymusowego karmienia.

Sprawa ma być dalej badana przez RPO.

16:24

Prof. Marcin Wiącek odpowiada na pytania posłów m.in. o push-backi na polsko-białoruskiej granicy. Informuje, że w polskim prawie nie odpowiedniej kodyfikacji sytuacji, w których można stosować push-backi.

Wskazuje, że ekstradycja osób podejrzewanych o popełnienia przestępstwa jest niedopuszczalne. Tym bardziej jest to niestosowne w stosunku osób, które nie są podejrzewane o popełnienie przestępstwa. Wydalenie człowieka z kraju powinno się dokonać choćby z minimum procedur - zaznacza.

16:07

Na sali obrad trwa informacja o działalności Rzecznika Praw Obywatelskich oraz o stanie przestrzegania wolności i praw człowieka i obywatela w roku 2022 wraz ze sprawozdaniem Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Posłowie zadają pytania Rzecznikowi o prawa kobiet, szczepienia dzieci, prawa osób skazanych, lawinowy wzrost tymczasowych aresztowań.

14:10

W najbliższych miesiącach doprowadzimy do ogromnego przeskoku w psychiatrii dziecięcej. Mamy plany przeznaczenia pieniędzy z KPO również na rozwój psychiatrii dziecięcej - zapowiedział w piątek wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny.

"Chcemy iść w kierunku nowoczesnej psychiatrii - bardziej środowiskowej, aby nie skupiać się na leczeniu w dużych ośrodkach psychiatrycznych, wielodniowych, tygodniowych czy miesięcznych pobytach, ale postawić na to, żeby leczenie było bliższe miejscu zamieszkania, by odpowiadało potrzebom i było bardziej ukierunkowane na poszczególnych pacjentów, na ich problemy" - podkreślił Konieczny.

13:40

Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny przekazał, że w "najbliższych tygodniach" pojawią się nowe wyceny świadczeń dla osób w spektrum autyzmu.

13:20

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa planuje wydłużenie terminu składania wniosków o pomoc, przez producentów kukurydzy, do 15 marca tego roku - poinformował w piątek podczas posiedzenia sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi wiceminister Stefan Krajewski.

12:47

Wiceszef MON Paweł Bejda zapewnił w piątek w Sejmie, że obecny rząd będzie lokował środki przede wszystkim w polskich zakładach zbrojeniowych. Zapowiedział też analizę i audyt umów zbrojeniowych zawartych przez poprzedni rząd.

Jak mówił wiceszef MON, planowane są m.in. zakupy śmigłowców różnych typów: uderzeniowych, transportowych, wielozadaniowych, czy szkoleniowych, wyrzutni rakietowych Himars, bezzałogowych systemów rozpoznawczo-uderzeniowych, a także innego sprzętu wojskowego.

12:28

Prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił w czwartek, że obecnie w Polsce jest "nadzwyczajna sytuacja", a "wyjściem jest okres przejściowy, oczywiście z nowym rządem i następnie wybory".

"Nigdy nie wrócicie do władzy w tym kraju, o ile będzie demokratyczny" - zwrócił się do polityków PiS wiceprzewodniczący Nowej Lewicy Andrzej Szejna.

Na zarzuty Kaczyńskiego, że Sejm tak naprawdę nie istnieje, a Szymon Hołownia nie jest marszałkiem - odpowiedział również Roman Giertych...

11:28

Jarosławowi Kaczyńskiemu, który oskarżył służbę więzienną o "torturowanie" Mariusza Kamińskiego (chodziło o przymusowe dokarmianie polityka), odpowiedziała sama Służba Więzienna.

O sposobie i metodach leczenia osadzonego decyduje lekarz, mając na uwadze dobro pacjenta - przekazał zespół prasowy.

11:25

Niewątpliwie przed sejmową komisją śledczą ds.Pegasusa staną m.in. Mariusz Kamiński, Maciej Wąsik i b. premier Beata Szydło - poinformowała w piątek nowo wybrana szefowa komisji śledczej Magdalena Sroka.

11:10

Podkomisja smoleńska Antoniego Macierewicza, tylko po wstępnych analizach, kosztowała 6 razy więcej niż komisja Jerzego Millera - powiedział w piątek w Sejmie wiceszef MON Cezary Tomczyk. Tomczyk przekazał, że całość działania podkomisji Macierewicza kosztowała 33 mln zł. Dodał, że nie jest to kwota zamknięta. 

10:50

Pegasus miał zapewnić trzecią i czwartą kadencję PiS - ocenił wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski z Lewicy. Jego zdaniem, przed komisją śledczą, która będzie badała wykorzystanie tego programu, powinni stanąć: Mariusz Kamiński, Maciej Wąsik i Zbigniew Ziobro.

Zdaniem wicepremiera, "PiS, zapewne przy zgodzie Jarosława Kaczyńskiego, prowadziło politykę, która za wszelką cenę miała doprowadzić do utrzymania władzy i po to były im służby specjalne".

10:20

W moim przekonaniu Sejm, jeżeli nie uznaje Izby Kontroli Nadzwyczajnej, to po prostu w tej chwili nie istnieje - powiedział w piątek prezes PiS Jarosław Kaczyński. "Mamy w tej chwili zupełny kryzys konstytucyjny, nie mamy w gruncie rzeczy władzy, która przestrzega konstytucji" - dodał.

10:12

Krótka wymiana między wicemarszałkiem Włodzimierzem Czarzastym i posłem PiS Markiem Suskim, który próbował z ławy poselskiej mówić o tablicy upamiętniającej żołnierzy wyklętych, która wisiała w Ministerstwie Klimatu i Środowiska i decyzją nowego kierownictwa resortu, została zdjęta:

"Pan jest śmieszny" - powiedział Czarzasty.

"Pan jest żałosny" - odparował Suski.

Wicemarszałek polecił posłowie, by ten odpoczął przez weekend, cieszył się życiem i relaksował malując obrazy. Malarstwo jest pasją posła Marka Suskiego.

10:04

Sejm uchwalił nowelę ustaw przywracającą nadzór ministra nauki nad Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).

09:59

Na mównicę sejmową wszedł Antoni Macierewicz i próbował zabrać głos poza porządkiem obrad. Prowadzący posiedzenie wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty, zagroził, że jeżeli Macierewicz nie wróci do ław poselskich, zostanie wykluczony z obrad. Macierewicz opuścił mównicę, a posłowie PiS zaczęli skandować "precz z komuną" - co Czarzasty skwitował pytaniem: "Czy nie uważacie państwo, że jesteście czasem trochę śmieszni? Ja was bardzo lubię i serdecznie pozdrawiam".

09:47

"Raport komisji Jerzego Millera ws. katastrofy smoleńskiej wraca na stronę MON" - ogłosił sekretarz stanu w ministerstwie obrony Cezary Tomczyk. Od tej pory raport Millera ma być jedynym oficjalnie obowiązującym dotyczącym katastrofy.

"Antoni Macierewicz zalał Polskę kłamstwami" - mówił wiceminister o pracach podkomisji smoleńskiej pod wodzą Antoniego Macierewicza.

09:39

Sejm powołał w piątek członków komisji śledczej ds. Pegasusa.

Członkami komisji zostali: Marcin Bosacki, Joanna Kluzik-Rostkowska i Witold Zembaczyński z klubu Koalicji Obywatelskiej, Mariusz Gosek, Marcin Przydacz, Jacek Ozdoba i Sebastian Łukaszewicz z PiS, Magdalena Sroka z PSL-Trzeciej Drogi, Paweł Śliz z Polski 2050-Trzeciej Drogi, Tomasz Trela z Lewicy oraz Przemysław Wipler z Konfederacji.

Za powołaniem członków komisji głosowało 433 posłów, nikt nie był przeciw, od głosu wstrzymał się jeden poseł. Większość bezwzględna wynosiła 218 głosów.

09:25

"Pan, panie Kaleta powinien milczeć, jako członek kierownictwa ministerstwa sprawiedliwości, które w 2017 roku kupiło to oprogramowanie (Pegasus) dla CBA, czyli waszej prywatnej służby specjalnej" - zwracał się do przedmówcy Marcin Bosacki (KO).

09:20

"Widać, że się boicie. Robiliście wiele, żeby utrudnić opozycji uczestniczenie w komisji. My w tej komisji będziemy uczestniczyć. Mam nadzieję, że nie będziecie bali się, by wszyscy członkowie komisji zajrzeli w dokumentację. Żeby mogli sprawdzić, co służby pisały do sądów" - mówił Sebastian Kaleta (PiS) o powołaniu komisji ds. Pegasusa. "Ta wasza narracja o rzekomej aferze, zostanie szybko obnażona" - dodawał poseł, zwracając się do polityków koalicji rządzącej.

09:04

Marszałek Szymon Hołownia wznowił posiedzenie Sejmu.

08:55

W piątek Sejm wybierze członków komisji śledczej ds. Pegasusa. Na stronach Sejmu opublikowano pełną listę kandydatów z nowymi propozycjami nazwisk z klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Członkami komisji mają być: Marcin Bosacki, Joanna Kluzik-Rostkowska i Witold Zembaczyński z klubu Koalicji Obywatelskiej, Mariusz Gosek, Marcin Przydacz, Jacek Ozdoba i Sebastian Łukaszewicz z PiS, Magdalena Sroka z PSL-Trzeciej Drogi, Paweł Śliz z Polski 2050-Trzeciej Drogi, Tomasz Trela z Lewicy oraz Przemysław Wipler z Konfederacji.

Komisja śledcza ds. Pegasusa ma zbadać legalność, prawidłowość i celowość czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych z wykorzystaniem tego oprogramowania m.in. przez rząd, służby specjalne i policję w okresie od 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.