Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział modyfikację polityki imigracyjnej wobec Ukrainy, chce też zbadania możliwości likwidacji embarga na polskie mięso, a także objęcia specjalnym nadzorem reform samorządowych u naszego wschodniego sąsiada. Zdaniem premiera Donalda Tuska powinno się włączać Ukrainę w unię energetyczną. To główne wnioski jakie uzgodniono na spotkaniu Rady Gabinetowej.

Z największą satysfakcją odnotowuję, że dzisiejsze posiedzenie Rady Gabinetowej potwierdziło w pełni wspólny sposób myślenia i wolę współdziałania w kwestii bardzo istotnej z punktu widzenia interesów Polski, jaką jest odpowiednia reakcja i koordynacja polityki polskiego wsparcia dla Ukrainy w koniecznym procesie jej modernizacji - podkreślił Komorowski.

Zaznaczył, że chodzi nie tylko o bieżące reagowanie na zjawiska kryzysowe na Ukrainie i wokół Ukrainy, ale także działania planowane w zakresie modernizacji Ukrainy. Odpowiedzialnym za monitorowanie i składanie sprawozdań o postępach Ukrainy we wdrażaniu reformy samorządowej, będzie poseł PO Marcin Święcicki.

Jednym z ważniejszych tematów poruszanych podczas Rady Gabinetowej były skutki kryzysu ukraińskiego dla polskiej gospodarki, ze szczególnym uwzględnieniem rolnictwa i przemysłu przetwórczego. Jak mówił prezydent, "kwestią fundamentalną jest odróżnienie, gdzie mamy do czynienia z motywacjami politycznymi, a gdzie z innymi motywacjami przy wprowadzaniu ograniczeń na eksport polskiego mięsa, zarówno wołowego jak i wieprzowego".

W ocenie prezydenta, gołym okiem widać, "że to nie dotyczy tylko i wyłącznie kwestii relacji polsko-rosyjskich, ale także polsko-ukraińskich oraz dotyczy problemu eksportu polskiego mięsa do krajów azjatyckich jak Chiny, Korea Południowa".

Prezydent zapowiedział także modyfikację polityki imigracyjnej wobec Ukrainy i wsparcie dla studentów z tego kraju studiujących w Polsce.

Istotnym kierunkiem uzgodnionej dalszej współpracy jest pewna modyfikacja polityki imigracyjnej między innymi w oparciu o (...) zwiększone zainteresowanie obywateli krajów Europy Wschodniej, w tym Ukrainy, przebywaniem do naszego kraju. Tutaj jesteśmy umówieni na współpracę w tym zakresie między rządem a Kancelarią Prezydenta - powiedział Komorowski.

Premier: wspólnym mianownikiem działań - Polska i jej interesy

Wszystkie działania polskich władz i służb mają jeden wspólny mianownik: jest nim Polska i jej interesy oraz bezpieczeństwo. To już zapewnienie premiera Donalda Tuska po posiedzeniu Rady Gabinetowej.

Wszystkie działania, a więc także wszystkie dzisiejsze informacje, mają tak naprawdę jeden wspólny mianownik i ten mianownik to jest Polska, interes Polski i polskie bezpieczeństwo - powiedział premier.

Podkreślił, że choć polskie władze angażują się w różne sposoby pomocy Ukrainie, także działania na arenie międzynarodowej na rzecz pokojowego rozwiązania kryzysu, to "wszystkie działania bez wyjątku podporządkowane są naszym polskim interesom".

Zdaniem premiera europejska unia energetyczna, której powstania chce Polska, będzie miała sens, jeśli uda się do niej włączyć Ukrainę na tyle, na ile to jest możliwe.

Koncepcja unii energetycznej będzie miała sens wtedy, kiedy uda się także włączyć - na tyle, na ile to możliwe - Ukrainę w tę bezpieczną wspólnotę energetyczną, jaką Polska chce konstruować czy współkonstruować dzisiaj w Europie - powiedział szef rządu po posiedzeniu Rady Gabinetowej.

Temu będą podporządkowane działania w najbliższych tygodniach - dodał Tusk.

(fg)