Reklama

 • Oto najlepsze szkoły ponadgimnazjalne w Polsce. Najnowszy ranking

  Czwartek, 10 stycznia 2013 (16:44)

  Na Politechnice Warszawskiej uhonorowano dziś zwycięzców ogólnopolskiego rankingu szkół ponadgimnazjalnych. Najlepsze szkoły w Polsce to Liceum Ogólnokształcące nr XIV we Wrocławiu i Technikum Elektroniczne z Lublina. Ranking po raz piętnasty przygotowały miesięcznik "Perspektywy" i dziennik "Rzeczpospolita".

  Zdjęcie

  Dyrektor zwycięskiego technikum Elżbieta Hanc podczas uroczystości wręczenia nagród /Tomasz Gzell (PAP) /PAP
  Dyrektor zwycięskiego technikum Elżbieta Hanc podczas uroczystości wręczenia nagród
  /Tomasz Gzell (PAP) /PAP

  Kapituła rankingu brała pod uwagę: sukcesy szkoły w olimpiadach przedmiotowych, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych oraz ocenę szkoły przez kadrę akademicką. W przypadku techników uwzględniono też wyniki egzaminów zawodowych.

  Liceum Ogólnokształcące nr XIV im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu w ubiegłorocznym zestawieniu zajęło drugie miejsce, ale w latach 1999 i 2003 r. zwyciężyło w rankingu. Jak powiedział dyrektor placówki Marek Łaźniak, pierwsze lata były dla liceum decydujące, ponieważ wtedy szkoła zdobyła renomę. Aby ją podtrzymać, ciężko pracujemy. W liceum jest presja na nauczycieli ze strony uczniów, rodziców, a także moja. Nie wszystkim się to podoba, jest duża rotacja, zostają ci najlepsi - zaznaczył.

  Drugie miejsce w rankingu zajęło Liceum Akademickie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, ubiegłoroczny zwycięzca rankingu. Na trzecim miejscu uplasowało się III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni, na czwartym - V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, na piątym - XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie.

  Tegoroczny zwycięzca rankingu w kategorii techników - Technikum Elektroniczne im. Obrońców Lublina 1939 r. w Lublinie - powtórzył sukces z ubiegłego roku. Drugie miejsce w rankingu zajęło Technikum Łączności nr 14 w ZS Łączności w Krakowie, trzecie - Technikum Elektroniczne w ZSE im. Wojska Polskiego w Bydgoszczy, czwarte - Technikum Zawodowe nr 7 w ZSE-M w Nowym Sączu, piąte - Technikum Komunikacji w ZS Komunikacji w Poznaniu. 

  Najlepsi z najlepszych. Zestawienie 15 liceów

  W tym roku z okazji 15-lecia rankingu zestawiono też piętnastu liceów, które uzyskały najlepsze wyniki we wszystkich rankingach. Pierwsze miejsce zajęło XII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie, które zwyciężało rokrocznie w latach 2004-2010. Drugie miejsce w jubileuszowym rankingu zajął tegoroczny zwycięzca, XIV LO we Wrocławiu, trzecie - I LO w Łodzi.

  Kapituła przygotowała w tym roku też trzy inne rankingi szkół: dwa, w których kryterium są wyniki matury i ranking olimpijski (decydowały osiągnięcia w olimpiadach przedmiotowych i zawodowych. W rankingu maturalnym wśród liceów najlepsze jest LXVII LO im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Warszawie, a wśród techników Technikum w ZSE im. Bohaterów Westerplatte w Radomiu. W rankingu olimpijskim na pierwszym miejscu znalazło się LO nr XIV im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu.

  Wszystkie rankingi obejmują łącznie ok. 1500 najlepszych szkół ponadgimnazjalnych w Polsce.

Skomentuj artykuł: Oto najlepsze szkoły ponadgimnazjalne w Polsce. Najnowszy ranking

Twój komentarz może być pierwszy

Piszesz jako Gość

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.