Od połowy marca Jarosław Kaczyński rusza w podróż po Polsce. Lider Prawa i Sprawiedliwości będzie spotykał się przede wszystkim z mieszkańcami wsi i małych miast - zapowiadają politycy ugrupowania.

Cykl spotkań z Polakami rozpocznie się po sejmowym głosowaniu nad wnioskiem PiS o konstruktywne wotum nieufności dla rządu, z kandydaturą prof. Piotra Glińskiego na premiera - powiedział szef komitetu wykonawczego partii Joachim Brudziński. Sejm ma zająć się wnioskiem na posiedzeniu 6-8 marca. Nie opuścimy polskiej wsi. Będzie to odzwierciedlone w trasie podróży prezesa po Polsce. Na pewno w najbliższych miesiącach Jarosław Kaczyński będzie częściej w mniejszych ośrodkach, typowo rolniczych, niż w miejskich ośrodkach, chociaż tam też będziemy - zapowiedział Brudziński.

Kaczyński i politycy PiS będą mówili o ciężkiej sytuacji na wsi. Będą m.in. krytykować wynegocjowany przez rząd budżet UE na lata 2014-20. Ich zdaniem o 7 mld euro zmniejszono, w porównaniu do poprzednich lat środki dla naszego kraju w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Polska uzyskała w ramach budżetu UE na lata 2014-20 - 105,8 mld euro, w tym na politykę spójności 72,9 mld euro, a na wspólną politykę rolną 28,5 mld euro.Politycy PiS chcą też zwrócić uwagę na niekontrolowany - ich zdaniem - proceder sprzedaży polskiej ziemi obcokrajowcom.  

W ostatnią niedzielę kandydat PiS na premiera rządu technicznego prof. Piotr Gliński przedstawił zespół 24 ekspertów, którzy - jak podkreślił - są gotowi "wziąć odpowiedzialność za Polskę". Wśród najważniejszych zadań swojego ewentualnego zaplecza politycznego wymienił m.in. walkę z kryzysem i bezrobociem.

W grupie ekspertów znaleźli się: dr Leszek Buller (socjolog, b.rzecznik UOP); prof. Jacek Czaputowicz (b. szef KSAP); Wojciech Kaczmarczyk (specjalista od funduszy europejskich); prof. Antoni Kamiński (socjolog, b. szef Transparency International Polska); dr Mieczysław Kominek (dziennikarz, szef "Polskich Nagrań"); dr hab. nauk medycznych Krzysztof Krajewski-Siuda; dr Dariusz Kucharski (historyk, pracownik Służby Celnej); prof. Ewa Leś (politolog); prof. Edward Malec (fizyk); prof. Witold Modzelewski (specjalista od systemów podatkowych); prof. Włodzimierz Pańków (zajmuje się m.in. socjologią pracy).

Kolejni eksperci to: prof. Piotr Pogonowski (prawnik), gen. Roman Polko (b. szef GROM); prof. Konrad Raczkowski (ekonomista); prof. Krzysztof Rybiński (ekonomista); prof. Wojciech Rypniewski ( biochemik); Paweł Soloch (specjalista ds. bezpieczeństwa); Anna Streżyńska (b.szefowa UKE); Maciej Świrski (b.wiceprezes PAP); Czesław Warsewicz (specjalista ds. transportu); dr hab. Andrzej Waśko (b. wiceszef MEN); Jerzy Zająkała (specjalista ds. rolnictwa); Wanda Zwinogrodzka (publicystka, recenzent teatralny); dr Przemysław Żurawski vel Grajewski (polityka bezpieczeństwa i zagraniczna).

W Polskę rusza też Tusk

Również premier planuje spotkania w terenie. Zapowiedział rozmowy z Polakami  ws. wykorzystania pieniędzy, które Polska dostanie z unijnego budżetu na lata 2014-2020. Zamierzam się w nie osobiście zaangażować. W najbliższych miesiącach ruszam w Polskę - powiedział Donald Tusk na początku lutego.