Biliard operacji na sekundę może wykonać superkomputer, od poniedziałku działający na Politechnice Gdańskiej. To najnowocześniejszy tego typu sprzęt w Polsce.

Superkomputer to 34 szafy ważące około 20 ton. To ogromna moc obliczeniowa. Ponad 2600 procesorów.

Pracy komputera towarzyszy ogromny hałas. To są systemy chłodzące. Ten komputer wytwarza tyle ciepła, że cały czas działa klimatyzacja na całą moc oraz systemy chłodzące samych tych szaf komputerów - opowiada doktor Jerzy Proficz z z Politechniki Gdańskiej. 

Tryton w akcji

Nowy komputer nazwano Tryton. Jego wydajność pozwoli mu znaleźć się w zestawieniu najszybszych komputerów na świecie - tzw. liście TOP 500. Być może uplasuje się nawet w pierwszej setce. W tej chwili Tryton jest najszybszym polskim komputerem. Będzie nim jednak tylko przez najbliższych kilka tygodni - do momentu, gdy Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie uruchomi komputer o nazwie Prometheus, którego moc obliczeniowa ma wynosić około 1,7 biliarda operacji na sekundę.

Wraz z Trytonem na Politechnice Gdańskiej rozpocznie pracę uczelniane Centrum Doskonałości Naukowej Infrastruktury Wytwarzania Aplikacji (CD NIWA), za którego pośrednictwem ze sprzętu będą mogli korzystać naukowcy i studenci z pomorskich uczelni. Sprzęt będzie wykorzystywany w wielu dziedzinach - poczynając od fizyki czy chemii, a na medycznie kończąc. Urządzenie będzie służyło np. do przeprowadzania wirtualnych doświadczeń, które dzięki komputerowi będzie można wykonywać dużo taniej i szybciej niż w rzeczywistości. 

Komputer kosztował około 30 mln zł.

(ug)