W dzień temperatura powyżej zera, w nocy nawet kilkanaście stopni mrozu. Skoki temperatur sprzyjają przeziębieniom oraz grypie. Na całym świecie na grypę choruje rocznie około 100 milionów ludzi, z czego umiera do 40 tys. osób. Jak nie dać się chorobie?

Niemal wszyscy Polacy zapytani przez Pentor stosują środki kupowane bez recepty w aptekach. 32 procent wierzy w metody domowe, 37 % idzie do lekarza. Aż 43 procent Polaków wiedzę o zwalczaniu choroby czerpie z porad bliskich i znajomych. Ma to zmienić Centrum Informacji o Przeziębieniu i Grypie. Jego głównym zadaniem jest informowanie Polaków o nowych metodach zwalczania grypy.

Począwszy od medycznych, psychofizjologicznych poprzez kulturowe, obyczajowe, na ekonomicznych kończąc. Będziemy starli się odpowiedzieć na pytanie, czy opłaca się chorować. Inżynieria finansowa grypy to są również zagadnienia, które będą nas interesować - mówi Adam Jarosz z biura prasowego centrum.

Niestety, na infolinię z lekarzami czy stronę internetową przyjdzie nam jeszcze poczekać. Centrum Informacji o Przeziębieniu i Grypie będzie na razie informować dziennikarzy. Adam Jarosz tłumaczy, że z badań wynika, iż Polacy czerpią wiedzę o grypie właśnie z mediów.

Według specjalistów najskuteczniejszą metodą zabezpieczenia się przed grypą jest szczepienie. W szczepionkę powinny zainwestować przede wszystkim osoby z grupy podwyższonego ryzyka: dzieci i osoby powyżej 50. roku życia, chorzy na przewlekłe choroby układu sercowo-naczyniowego lub oddechowego, w tym na astmę

Na całym świecie na grypę choruje rocznie około 100 milionów ludzi. Od 115 do 300 tys. osób trafia do szpitali z powikłaniami po grypie. Od 20 do 40 tysięcy umiera. Grypy nie wolno więc lekceważyć.

07:50