Tablica Mendelejewa do poprawki? Międzynarodowa Unia Chemii Czystej i Stosowanej (IUPAC) podjęła decyzję o wprowadzeniu korekty do Układu Okresowego Pierwiastków. Informacje na temat tego, czego nowego trzeba się będzie uczyć na lekcjach chemii ogłoszono właśnie na łamach "Pure and Applied Chemistry".

Układ Okresowy, opublikowany po raz pierwszy w 1869 roku był do tej pory uzupełniany o nowe, ciężkie pierwiastki, które naukowcom udało się otrzymać w warunkach laboratoryjnych. W ten sposób w tym roku pojawił się tam pierwiastek z grupy metali przejściowych, nazwany Copernicium.

Tym razem zmiana będzie jednak dotyczyła pierwiastków znanych od bardzo dawna, takich, jak wodór, tlen, węgiel czy azot.

Do tej pory ich masę atomową podawano w tablicy Mendelejewa jako średnią wszystkich mas atomowych izotopów danego pierwiastka. Teraz na tablicy będzie podawany zakres, w jakim te wartości się mieszczą. I tak, na przykład przy siarce, zamiast masy atomowej 32.065 zobaczymy zakres od 32.059 do 32.076.

Zmiany obejmą w sumie 10 pierwiastków, prócz tych wcześniej wspomnianych także lit, bor, krzem, chlor i tal. To niby drobna różnica, ale jakie pole do popisu dla uczniów. Skoro teraz w "okresie przejściowym" nie można być pewnym aktualności Tablicy Mendelejewa, czyż można wymagać nauczenia się jej na najbliższą klasówkę?