Po raz pierwszy naukowcom udało się w całkowicie sztuczny sposób stworzyć kopię 2-tygodniowego ludzkiego embrionu. Zarodek powstał bez jajeczka i spermy. Wykorzystano do tego komórki macierzyste.

Naukowcy z Izraela stworzyli ludzki embrion bez użycia przy tym jajeczka i spermy.

Model, który jest najbliższą kopią 14-dniowego ludzkiego embrionu, został stworzony przy pomocy komórek macierzystych, które zaprogramowano tak, by przyjmowały określone cechy.

Sztuczny zarodek człowieka wytwarzał nawet hormony, co potwierdził test ciążowy - pisze BBC.

Jak twierdzą izraelscy naukowcy, celem eksperymentu jest możliwość analizy rozwoju embrionu w bardzo wczesnej fazie. Pierwsze tygodnie ciąży są bowiem decydujące dla poronienia czy uszkodzenia płodu. O nich też najmniej wiemy.

To czarna dziura. Nasza wiedza jest mocno ograniczona - powiedział BBC prof. Jacob Hanna z Instytutu Weizmanna w Tel Awiwie.

Mniej więcej tydzień po zapłodnieniu zarodek gnieździ się w macicy kobiety. Wtedy rozpoczyna się krytyczna dla rozwoju człowieka faza, którą naukowcy nie mogą badać z powodów etycznych. Dotychczasowe badania opierają się na analizie np. płodów po aborcji.

Na stronie tej instytucji naukowej czytamy, że modele syntetycznych embrionów mogą otworzyć nowe możliwości badań nad niepłodnością, testowaniem leków i wzrostem tkanek do przeszczepu.