Wyjaśniła się jedna z tajemnic zdolności reniferów do przetrwania w warunkach polarnego klimatu. Brytyjscy naukowcy odkryli, że zwierzęta te mają zdolność widzenia promieniowania ultrafioletowego. Jak pisze czasopismo "Journal of Experimental Biology" promienie UV nie tylko nie szkodzą ich oczom, ale pomagają w znajdywaniu pożywienia i unikaniu drapieżników.

Naukowcy są przekonani, że widzenie w nadfiolecie jest jedną z form przystosowania reniferów do życia w trudnych arktycznych warunkach. Promienie UV, które są w nadmiarze groźne dla człowieka i powodują tak zwaną śnieżną ślepotę, dla reniferów są źródłem cennych informacji, ułatwiających im przetrwanie.

Człowiek widzi światło w zakresie od czerwieni (ok. 700nm) do fioletu (ok. 400nm). Badania reniferów pokazały, że zwierzęta te widzą także światło o długości fali w zakresie od 350nm do 320nm, należące do pasma ultrafioletu.

W Arktyce, gdzie znaczne tereny pokryte są śniegiem i lodem, przez wiele miesięcy panują ciemności a w lecie Słońce nie chowa się pod horyzontem, większość rozproszonego promieniowania ma kolor niebieski lub pozostaje w nadfiolecie. Renifery wykształciły więc zdolności, które pomagają im jak najlepiej wykorzystać warunki, w których żyją.

Brytyjscy naukowcy zastanawiają się przy okazji, na czym polega odporność oczu renifera na promieniowanie UV. Być może dokładniejsze badania pomogą znaleźć lepsze metody zabezpieczania przed nim także naszych oczu.