Kończysz czytać książkę, masz ochotę na kolejną w podobnym stylu i nie wiesz, jak ją znaleźć? Już wkrótce pomoże ci specjalny program komputerowy. Stworzyli go naukowcy z Royal Holloway University of London. Program analizuje styl i słownictwo dzieł literackich, a potem podpowiada czytelnikowi, szczególnie takiemu, który lubi głównie to, co już zna, co może go zainteresować. Jak informuje "New Scientist", twórcy programu zaprezentują go po raz pierwszy oficjalnie w październiku, podczas konferencji naukowej w Londynie.

Program porównuje różne fragmenty tekstu pod względem częstotliwości użycia pewnych słów. Pozwala to określić, czy książka pisana jest w pierwszej, czy trzeciej osobie, w czasie teraźniejszym, czy przeszłym. Odpowiednie wizualizacje pomagają skojarzyć utwory, które pod względem stylu są do siebie podobne. Księgarnie internetowe już oferują sugestie w oparciu o wybory innych czytelników. Tym razem mamy dostać wskazówkę odnoszącą się wprost do stylu ulubionego utworu.

Co ciekawe, program może zyskać też zainteresowanie profesjonalistów. Jedna z jego funkcji ma na przykład pomóc dbać o to, by nie zmieniał się styl odcinków seriali, które piszą różni scenarzyści. Problemy z zachowaniem jednorodności stylu pojawiają się w wielu "odcinkowych" projektach. Z pomocą odpowiedniego oprogramowania łatwiej będzie można skorygować błędy tak, by różnice pozostały dla czytelników czy widzów niezauważalne. Chodzi między innymi o to, by konkretni bohaterowie nie zmieniali sposobu, w jaki się wypowiadają.

Twórcy podkreślają, że zaletą programu jest sposób wizualizacji wyników, umożliwiający łatwe znalezienie zbliżonych i odbiegających od siebie fragmentów. Jak zapewniają, wyniki analizy w żadnym stopniu nie określają natomiast artystycznej, literackiej wartości utworu, to nigdy nie było ich zamiarem. Nie wykluczają jednak, że korzystanie z programu może pomóc początkującym pisarzom w orientacji, na ile ich styl daje szanse powodzenia wśród czytelników.