Monitoring telemedyczny - w skrócie „Monte” – pozwala na zdalne konsultacje z lekarzem. Wystarczy mieć komputer dostęp do Internetu i już można się badać, np. serce i wiele innych schorzeń. System opracowano na poznańskim uniwersytecie.

Technikę badania pacjenta przez Internet opracował profesor Ryszard Krzyminiewski, kierownik Zakładu Fizyki Medycznej na Uniwersytecie im. Adam Mickiewicza w Poznaniu.

Sam system działa w ten sposób, że po porozumieniu się z lekarzem jest się rejestrowanym w bazie danych. Aparacik EKG można zakupić lub wydzierżawić na miesiąc. Aparat podłącza się do komputera, a kilka elektrod do klatki piersiowej czy kończyn - mówi RMF prof. Krzyminiewski. Potem zapis elektrokardiograficzny można łatwo przesłać do centrali. Tam zostanie on zapisany i przeanalizowany.

Ci, którzy mają kamerę i mikrofon mogą przez Internet połączyć się z kardiologiem. Lekarz może natychmiast dać odpowiedź, że np. wszystko jest w porządku, albo poprosi o przyjazd, bo wymaga tego stan zdrowia pacjenta - dodaje. Pierwsi pacjenci mają skorzystać z systemu „Monte” już za miesiąc.

11:00