Astronomowie odkrywają tajemnice kolejnej planety poza Układem Słonecznym. Po raz pierwszy dostrzeżony w 2004 roku obiekt o nazwie 55 Cancri e, jest jednak odmienny od tych, które poznali wcześniej. Według artykułu, zgłoszonego do druku w czasopiśmie "The Astrophysical Journal Letters", to planeta o największej gęstości wśród tych, które znamy.

Planeta, krążąca wokół gwiazdy 55 Cancri A, około 40 lat świetlnych od nas, ma średnicę o 60 procent większą, niż Ziemia, jest jednak od naszej planety aż ośmiokrotnie cięższa. To oznacza, że jej średnia gęstość jest dwukrotnie większa, niż gęstość Ziemi, jakby była zbudowana z ołowiu.

Na tej planecie ważylibyśmy trzykrotnie więcej, niż na Ziemi. Wiemy jednak na pewno, że 55 Cancri e nie nadaje się do zamieszkania, ponieważ krąży blisko gwiazdy. Jej rok trwa niespełna 18 ziemskich godzin. Temperatura na jej powierzchni sięga 2700 stopni Celsjusza.

Mimo, że niezdolna do podtrzymania życia, dla astronomów ta planeta jest niezwykle ciekawa. Jej obserwacja może pomóc zrozumieć niektóre mechanizmy tworzenia się i ewolucji planet. Co ciekawe, macierzystą gwiazdę tej planety można w pogodną noc dostrzec gołym okiem, oczywiście w gwiazdozbiorze Raka.