W poniedziałek NASA pozna założenia swojego nowego budżetu. Dla nikogo nie jest już jednak tajemnicą, że prezydent Barack Obama wstrzyma fundusze niezbędne do realizacji planów powrotu Amerykanów na Księżyc. Demokratyczna administracja chce ograniczyć wydatki i skoncentrować się na tańszych programach kosmicznych.

Waszyngton zamierza wydłużyć okres planowanej eksploatacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i skłonić prywatne firmy, by zajęły się budową pojazdów, które zapewnią transport astronautów na orbitę.

Rezygnacja z budowy własnej floty NASA do transportru astronautów na orbitę Ziemi oceniana jest przez komentatorów jako najważniejsza zmiana w amerykańskich planach podboju kosmosu. Wstrzymanie planów powrotu na Księżyc jest tylko konsekwencją tej decyzji.

Według nieoficjalnych informacji prywatne firmy będą mogły liczyć w ciągu najbliższych 5 lat na około 6 miliardów dolarów publicznych pieniędzy. Nie wszyscy uznają to za dobry pomysł. Były szef NASA, Michael Griffin podkreśla, że prywatne firmy nie zdołały jeszcze osiągnąć żadnych znaczących sukcesów w budowie pojazdów kosmicznych, a decyzja Obamy oznacza pozostawienie wartej 75 miliardów dolarów stacji kosmicznej, na łasce losu.

Prezydent George W. Bush ogłosił plany powrotu na Księżyc w 2004 roku. Uznawano je wtedy za etap pośredni przed ewentualną misją załogową na Marsa. Program Constellation miał doprowadzić do lądowania na Księżycu do 2020 roku. Rozpoczęto pracę nad rakietą Ares I (jej pierwszy próbny lot odbył się w październiku minionego roku) i pojazdem załogowym Orion. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że te plany trzeba będzie teraz odłożyć. Obama, chętnie i często porównywany przez demokratów do Johna F. Kennedy'ego, przynajmniej w tej sprawie nie podąży śladami swego poprzednika. Na pocieszenie pozostaną plany budowy nowej rakiety, która w bliżej nieokreślonej przyszłości miałaby wynieść ludzi poza orbitę Ziemi, dofinansowanie programów wykrywania potencjalnie zagrażających Ziemi asteroid i zwiększenie funduszy na satelitarne programy badania ocieplenia klimatu...