Nowoczesną pracownię diagnostyczną, wyposażoną w urządzenie PET/CT, które pozwala na wykrywanie wczesnych zmian nowotworowych i przerzutowych, otwarto w poniedziałek w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Aparat do pozytonowej tomografii emisyjnej to pierwsze tego typu urządzenie w województwie małopolskim, a w całym kraju działa ich 16.

Placówka podpisała już umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, a od najbliższego poniedziałku ruszy rejestracja pacjentów do badań. PET/CT jest urządzeniem hybrydowym łączącym skaner PET z wysokiej klasy tomografem komputerowym. Za pomocą aparatu można wykonywać precyzyjne i bezpieczne prześwietlenia narządów ludzkich.

Kierownik Ośrodka Medycyny Nuklearnej Anna Sowa-Staszczak podczas poniedziałkowej inauguracji wymieniła najważniejsze możliwości medyczne sprzętu. Podkreśliła, że urządzenie jest przede wszystkim wykorzystywane w onkologii. Głównie jest stosowany do wczesnego wykrywania i diagnostyki chorób nowotworowych i ich przerzutów, oceny stopnia zaawansowania nowotworów, różnicowania zmian łagodnych od złośliwych oraz diagnostyki i oceny skuteczności leczenia.

Jak powiedziała, dokładność badania PET/CT w różnych typach nowotworów jest bardzo wysoka. "Ocenę skuteczności wczesnej chemioterapii daje tylko urządzenie PET/CT" - podkreśliła.