W berlińskiej klinice im. Franklina rozpoczęły się doświadczenia, które mają pomóc naukowcom w ustaleniu, jak zachowują się ludzkie mięśnie, gdy siła grawitacji jest minimalna. Do eksperymentu na ochotnika zgłosiło się kilkunastu mężczyzn, którzy muszą tylko i wyłącznie... leżeć.

Eksperyment trwa 8 tygodni. Ochotnicy przez ten czas nie mogą wstawać z łóżka, nawet potrzeby fizjologiczne będą załatwiać, leżąc. Toalety wbudowaliśmy w łóżka, kąpiele przeprowadzane są w specjalnej wannie - wyjaśnia szef projektu.

Okazuje się jednak, że dla wielu uczestników kosmicznego doświadczenia kilkutygodniowe leżenie nie jest nowością. Już raz leżałem tak długo w łóżku. 20 lat temu. Wtedy miałem problemy z kolanem. Mogę sobie wyobrazić, jak to jest być uwięzionym w łóżku - mówi jeden z ochotników.

Poza finansowymi korzyściami – uczestnicy otrzymają po 5 tys. euro – kosmiczne doświadczenie to wielka przygoda. Moja motywacja jest nieco inna - wyjaśnia jedna z osób biorąca udział w eksperymencie. Biorę udział w doświadczeniu naukowym. Przeżywam coś świadomie. Mam okazję zobaczyć, jak wygląda proces wiotczenia mięśni i ich stopniowa odbudowa.

Z wyników badań berlińskich naukowców skorzysta NASA oraz Europejskie Centrum Kosmiczne.

18:40