Dobra wiadomość prosto z NASA. Badania w podczerwieni pokazały, że w sąsiedztwie Ziemi jest znacznie mniej asteroid, niż dotąd myśleliśmy. Te największe z nich praktycznie w komplecie już znaleźliśmy i żadna z nich nam - w dającej się przewidzieć przyszłości - nie zagraża.

Najnowsze dane z teleskopu WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer) wskazują na to, że 93 procent asteroid o średnicy co najmniej 1000 metrów zostało już znalezionych. Wcześniej uważano, że jest ich około tysiąca, ale teraz wydaje się, że dokładna liczba to 981. Astronomowie znają pozycję 911 z nich i stale je monitorują. Jak pisze czasopismo "Astrophysical Journal", żadna z nich nie zagrozi nam przez najbliższych kilka stuleci.

Więcej problemów sprawia inwentaryzacja średnich asteroid o średnicy od 100 do 1000 metrów. Teleskop WISE pokazał, że ich liczba w sąsiedztwie orbity Ziemi nie przekracza 19,5 tysiąca. To o ponad 40 procent mniej, niż dotąd przypuszczano. Zaledwie 5200 z nich mamy pod stałą obserwacją.

Satelita WISE pozwala na dokładniejszą ocenę liczby asteroid, bo w promieniowaniu podczerwonym widać zarówno obiekty ciemne, jak i dobrze odbijające światło widzialne. Jego badania znacznie zmniejszają niebezpieczeństwo, że Ziemi mogłaby zagrozić asteroida, o której istnieniu wcześniej nie wiedzielibyśmy nic.