Zakopiański Festiwal Folkloru Ziem Górskich doczekał się wyjątkowego jubileuszu: Złotych Godów, czyli 50-lecia. "Górole, górole, góralsko muzyka cały świat uobeńdzies ni mos takij nika" - spierają artyści z różnych krajów od pół wieku i co roku pod Giewont przyjeżdżają tysiące miłośników folkloru, by po raz kolejny się o tym przekonać.

"Przez pół wieku skupiał on górali z całego świata, miłośników i znawców folkloru oraz mieszkańców i turystów wokół jednej idei - pielęgnowania i kultywowania pięknego dziedzictwa, jakim jest kultura ludowa i dzielenia się bogactwem góralskiej tradycji, muzyki, śpiewu, tańca, strojów, rzemiosła i kuchni" - piszą organizatorzy i już teraz, na sześć miesięcy przed zaplanowanym na sierpień festiwalem, rozpoczynają obchody jego jubileuszu. Postanowili podsumować dotychczasowe edycje i przypomnieć bogatą historię tego wydarzenia i osób z nim związanych, będzie też czas na wspomnienia, a także na radosne świętowanie.

Festiwal atrakcji

Jubileuszowy Festiwal odbędzie się od 16 do 26 sierpnia tego roku. Jego program tym razem wypełni aż 11 dni. Jak co roku będzie można zobaczyć występy zespołów prezentujących góralski folklor z całego świata rywalizujących o "Złote Ciupagi", a także liczne imprezy towarzyszące. Jak co roku festiwalowi towarzyszyć będzie konkursu na wiersz o tematyce górskiej, Mistrzostwa Podhala w Powożeniu, koncert "Muzyka Łuku Karpat", korowód ulicami Zakopanego, Wystawa Owczarków Podhalańskich, Kiermasz Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycznego, Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych, Konkurs na dziecięcy plakat festiwalowy, Konkurs fotograficzny "Żywioł Folkloru", Dni Narodowe, a także koncert "Mali Górale" oraz cieszące się wielkim zainteresowaniem animacje dla dzieci.

Będzie też sporo nowości i niespodzianek, a wśród nich aż trzy koncerty "Na folkową nutę", otwarcie po generalnym remoncie nowego miejsca na kulturalnej mapie Zakopanego - dedykowanego twórczości lokalnej "Czerwonego Dworu", konferencja naukowa "Sztuka inspirowana górami", warsztaty rękodzieła ludowego oraz wystawy i publikacje.

Cały rok 2018 w Zakopanem, w związku z tym wyjątkowym jubileuszem, upłynie pod znakiem folkloru i rodzimej twórczości. Już teraz rozpoczęły się specjalne warsztaty rękodzieła, podczas których można nauczyć się m i. jak zrobić góralskie serdaki, kierpce, opaski, swetry czy skarpety. Najbardziej wytrwali dowiedzą się jak uszyć kożuch, czapkę czy ciepłe rękawice.  Wygląda na to, że przyjeżdżający pod Giewont znajdą jeszcze więcej góralszczyzny w... góralszczyźnie.

(ug)