Premierą "Papuszy" - filmu o życiu cygańskiej poetki Bronisławy Wajs-Papuszy - w reżyserii Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego zacznie się 9 września 38. edycja festiwalu w Gdyni. Najważniejsza doroczna impreza poświęcona polskiej kinematografii rozpocznie się w poniedziałek wieczorem. O Złote Lwy mają w Konkursie Głównym walczy 14 filmów, a przewodniczącym jury jest w tym roku pisarz i dramaturg Janusz Głowacki.

"Papusza" to oparta na faktach dramatyczna historia Bronisławy Wajs, pierwszej romskiej poetki, która spisała swoje wiersze. To też historia spotkania poetów. To Jerzy Ficowski dostrzegł jej wielki talent, zachęcił, aby zapisywała swoje utwory, i przetłumaczył je na język polski. W 1956 roku ukazał się pierwszy tomik poezji Bronisławy Wajs zatytułowany "Pieśni Papusz"". Nie byłoby to możliwe bez wstawiennictwa i pomocy trzeciego poety - Juliana Tuwima. "Gila" Papuszy (tak poetka nazywała swoje wiersze) trwale wzbogaciły polską kulturę o wgląd w cygańską duszę. "Papusza" to pierwszy polski film w języku romskim. Dużym atutem są czarno-białe zdjęcia autorstwa Krzysztofa Ptaka i Wojciecha Staronia. Muzykę napisał Jan Kanty Pawluśkiewicz. W rolach głównych zobaczymy Jowitę Budnik, Antoniego Pawlickiego i Zbigniewa Walerysia. 

Długa lista nominowanych

O Złote Lwy walczyć też będą, znane już publiczności, filmy: "Bejbi Blues" Katarzyny Rosłaniec, "Drogówka" Wojciecha Smarzowskiego, "Dziewczyna z szafy" Bodo Koxa, "Imagine" Andrzeja Jakimowskiego, "Miłość" Sławomira Fabickiego, "Nieulotne" Jacka Borcucha, "Układ zamknięty" Ryszarda Bugajskiego.

Wśród premiera w Konkursie Głównym jest dramat "W imię..." Małgorzaty Szumowskiej. To historia duchownego zakochanego w młodym mężczyźnie. Akcja rozgrywa się na polskiej wsi. Księdza Adama gra Andrzej Chyra, a w chłopaka, w którym kapłan się zakochuje, wciela się Mateusz Kościukiewicz.

O uczuciu rodzącym się między dwoma mężczyznami opowiadają także "Płynące wieżowce" Tomasza Wasilewskiego. Bohaterowie tej historii to Kuba i Michał. Kuba mieszka z matką i swoją dziewczyną Sylwią. Trenuje pływanie, jest jednym z najlepszych zawodników. Wszystko zmienia się po tym, jak na imprezie Kuba poznaje Michała - nieoczekiwanie budzi się w nim uczucie, które jednocześnie przeraża go i fascynuje. "Płynące wieżowce" zdobyły już kilka ważnych nagród, m.in.: nagrodę główną w konkursie "East of the West" na festiwalu w czeskich Karlowych Warach

Film "Chce się żyć" w reż. Macieja Pieprzycy, z Dawidem Ogrodnikiem w roli głównej, wygrał z kolei w tym roku Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Montrealu. To oparta na faktach historia Mateusza, który mimo trudności w komunikacji ze światem zewnętrznym i licznych przeciwności losu udowadnia, jak wiele może zdziałać siła ludzkiego ducha.

W konkursie w Gdyni wystartuje również nowy film Pawła Pawlikowskiego "Ida", "Bilet na Księżyc" Jacka Bromskiego oraz "Ostatnie piętro", które wyreżyserował Tadeusz Król.

Pełna lista filmów z Konkursu Głównego:

1. Bejbi Blues, reż. Kasia Rosłaniec
2. Bilet na Księżyc, reż. Jacek Bromski
3. Chce się żyć, reż. Maciej Pieprzyca
4. Drogówka, reż. Wojciech Smarzowski
5. Dziewczyna z szafy, reż. Bodo Kox
6. Ida, reż. Paweł Pawlikowski
7. Imagine, reż. Andrzej Jakimowski
8. Miłość, reż. Sławomir Fabicki
9. Nieulotne, reż. Jacek Borcuch
10. Ostatnie piętro, reż. Tadeusz Król
11. Papusza, reż. Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze
12. Płynące wieżowce, reż. Tomasz Wasilewski
13. Układ zamknięty, reż. Ryszard Bugajski
14. W imię..., reż. Małgośka Szumowska