Mikołajek, bohater serii książek René Goscinny’ego i Jeana-Jacquesa Sempé'go. pojawi się na deskach Teatru Wielkiego w Poznaniu. Jako główny bohater kameralnej opery dla dzieci w jednym akcie.

Spektakl jest projektem studenckim. Reżyseruje go Radosław Mateja. Libretto na podstawie tłumaczenia Barbary Grzegorzewskiej, Elżbiety Staniszkis i Toli Markuszewicz napisała Magdalena Lubocka. A wystąpią studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.

Opera o Mikołajku powstała w ramach projektu Laboratorium Teatru Operowego. Mikołajka nie sposób nie lubić, choć każda jego przygoda kończy się awanturą, płaczem, bójką z kolegami, zdemolowaniem całego pokoju lub wszystkim naraz. Jak piszą twórcy spektaklu na stronie internetowej Teatru Wielkiego w Poznaniu "A to Mikołajek zgubi kredkę, której nie zgubił, to zaniemówi na urodzinach koleżanki, na której chciał wywrzeć jak najlepsze wrażenie, to znów narobi komuś wstydu, choć przecież nie chciał. O jego perypetiach opowiemy tym razem muzyką - w ujęciu Radosława Matei i innych chłopaków, czyli poznańskiego zespołu Stand-by Orchestra. To wyjątkowo sympatyczna i przyjacielska orkiestra, podobnie jak Mikołajek, który jest dzieckiem wrażliwym i bardzo kocha swoich rodziców. Tak bardzo, że gdy dostał pracę do domu, to się od razu zmartwił: bo kiedy tata wraca z biura, to jest zmęczony i nie ma ochoty na robienie zadań z arytmetyki". 

Premierę opery zatytułowanej "Mikołajek i inne chłopaki" będzie można zobaczyć 6 czerwca o 18.00 oraz 07 czerwca o 12.00.

(mn)