Autorka bestsellera o przygodach Harry'ego Pottera Joanne Kathleen Rowling zaczęła pracować nad encyklopedią pod roboczym tytułem "Harry Potter i jego świat". Pieniądze ze sprzedaży tego kompendium wiedzy o małym czarodzieju zamierza przeznaczyć w całości na cele charytatywne.

O powstaniu encyklopedii na temat dorastającego czarodzieja z Hogwarts mówiono od pewnego czasu. W poniedziałek Rowling oficjalnie to potwierdziła na portalu Harry'ego Pottera - Pottermore w dziale "częste pytania i odpowiedzi".

Od dłuższego czasu obiecywałam encyklopedię o Harrym i jego świecie i właśnie zabrałam się do pracy. Część encyklopedii będzie umieszczona na portalu Pottermore. Zanosi się na to, że będzie to żmudna praca, ale gdy ją skończę przekażę wszystkie honoraria na cele charytatywne - napisała Rowling.

W 2008 r. mieszkająca w Edynburgu Rowling procesowała się w USA z amerykańskim domem wydawniczym RDR Books, który przymierzał się do wydania alfabetycznego leksykonu o Harrym Potterze. Szkocka pisarka stwierdziła, że publikacja jest kradzieżą jej praw autorskich. Sąd przyznał jej rację.

W zeszłym tygodniu Rowling zapowiedziała, że na jesieni ukaże się jej najnowsza powieść przeznaczona dla dorosłych zatytułowana "Casual Vacancy".

Siedem tomów serii o przygodach Harry'ego Pottera sprzedano na całym świecie w setkach milionów egzemplarzy. Ogromny sukces kasowy odniosły także ekranizacje powieści.