Prezydent Bronisław Komorowski odwołał Bogdana Zdrojewskiego z funkcji ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Nową szefową resortu - tak jak informowaliśmy kilka dni temu - została Małgorzata Omilanowska.

Omilanowska zastąpiła na stanowisku ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego, który zdobył mandat w Parlamencie Europejskim.

Bronisław Komorowski, wręczając Omilanowskiej tekę ministra nawiązał do afery taśmowej ujawnionej przez tygodnik "Wprost". Przyznał, że zmiana w resorcie dokonuje się w momencie, gdy wokół życia politycznego panuje "nie najlepszy klimat". Te 25 lat wolności, w której każdy z nas zapisał swój wysiłek, w dalszym ciągu stanowi wyzwanie. Cały ten klimat powinniśmy potraktować jako dodatkowe zadanie podnoszenia standardów życia politycznego - mówił. Prezydent podziękował też Bogdanowi Zdrojewskiemu za jego dotychczasową pracę w ministrestwie, a nowej szefowej resortu życzył "owocnej pracy". Każda zmiana w rządzie, każde odejście, każde przyjście i każdy awans jest okazją, dobrą okazją do głębszej refleksji. Szczególnie wtedy, jeśli zmiana jest efektem zwycięstwa, a ta zmiana w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest efektem zwycięstwa wyborczego ministra Bogdana Zdrojewskiego - powiedział prezydent.

Głos podczas uroczystości wręczania nominacji zabrał także premier Donald Tusk. Więcej kultury w administracji publicznej to jest to, czego byśmy sobie wszyscy życzyli - podkreślił szef resortu dziękując za pracę byłemu ministrowi kultury.

Zdaniem ustępującego ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego, najważniejsze zadania dla jego następcy to ustanowienie Krajowego Programu Ochrony Zabytków i otwarcie kluczowych inwestycji. Trzymam kciuki i deklaruję pomoc - minister.

Na początku roku Małgorzata Omilanowska deklarowała w rozmowie z dziennikarką RMF FM Katarzyną Sobiechowską-Szuchtą, że Polska będzie szukać Rafaela do ostatniej kropli krwi". Rafael to jest prawdziwy święty Graal dla wszystkich polskich historyków sztuki. Jest wielką ambicją wszystkich poszukiwaczy, żeby to właśnie im przypadła zasługa znalezienia tego dzieła, nie wątpimy w to, że to dzieło przetrwało. Obraz został niewątpliwie wywieziony z Polski, już po wojnie było kilka sygnałów - niestety niepotwierdzonych, że ten obraz znajduje się w czyichś prywatnych rękach. Do tej pory nie udało nam się go odnaleźć, ale będziemy go szukać do ostatniej kropli krwi - powiedziała. [TUTAJ PRZECZYTASZ CAŁY WYWIAD Z MINISTER KULTURY]

Kim jest nowa minister kultury?

Prof. dr hab. Małgorzata Omilanowska jest historykiem sztuki. Specjalizuje się w problemach architektury XIX i XX wieku, teorii sztuki i opieki nad zabytkami.

Omilanowska (ur. 10 kwietnia 1960r.) jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego, studiowała także na Wydziale Architektury Uniwersytetu Technicznego w Berlinie. Doktoryzowała się na Uniwersytecie Warszawskim w 1995 roku, a habilitowała w Instytucie Sztuki PAN w 2005 roku. W 2013 roku otrzymała tytuł naukowy profesora. Odbyła też studia podyplomowe w zakresie finansów i podatków w SGH w Warszawie (dyplom - 2003r.).

Była stypendystką kilkunastu europejskich instytucji naukowych, m.in. British Academy oraz Wissenschaftskolleg zu Berlin. Uczestniczyła w wielu międzynarodowych projektach naukowych, współpracując m.in. z Instytutem Herdera w Marburgu i Geisteswissenschaftliches Zentrum Geschichte und Kultur Ostmitteleuropas w Lipsku.

Od 1985 roku - pracownik w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk, w latach 1999-2007 wicedyrektor, a ostatnio - redaktor naczelna Słownika Architektów Polskich. Jednocześnie od 2006 roku - profesor nadzwyczajny w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego, a w latach 2008-2012 dyrektor Instytutu.

Omilanowska jest członkiem wielu rad naukowych polskich i niemieckich instytucji, m.in. Instytutu Herdera w Marburgu i Germanisches Nationalmuseum w Norymberdze, członkinią Council of Europa Nostra, Stowarzyszenia Historyków Sztuki i Polskiego Komitetu ICOMOS.

Jest też autorką książek naukowych m.in.: "Most i wiadukt im. ks. Józefa Poniatowskiego", "Stefan Szyller (1857-1933). Warszawski architekt doby historyzmu", "Atlas zabytków architektury w Polsce" (współautorstwo), "Świątynie handlu. Warszawska architektura komercyjna doby wielkomiejskiej", "Nadbałtyckie Zakopane. Połąga w czasach Tyszkiewiczów".

Zajmowała się także popularyzacją wiedzy o historii sztuki i zabytkach, wydając m.in. książki: "Zagadki z historii sztuki", "Polska. Pałace i dwory", "Polska. Świątynie, klasztory i domy modlitw".

Podsekretarzem stanu w MKiDN została w styczniu 2012 r. Jako podsekretarz stanu nadzorowała bezpośrednio zadania wykonywane przez Departament Dziedzictwa Kulturowego i Departament Narodowych Instytucji Kultury.