Nowa powieść mistrza kryminałów. "Obraz pożądania" w kinach. I nowa wystawa w krakowskim MOCAKU. Tak zapowiada się najbliższy tydzień w kulturze.

Nowa powieść Marka Krajewskiego

28 października ukaże się najnowsza powieść kryminalna Marka Krajewskiego "Moloch". To kryminał i książka, która odsłania praktyki tajnych stowarzyszeń w dwudziestoleciu międzywojennym w Europie. 

Breslau, 1928, szpital psychiatryczny przy Kletschkau Strasse. Eberhard Mock staje twarzą w twarz ze swą dawną kochanką. Jej córka i syn zostali porwani, a ślad po nich zaginął. Po stracie ukochanej Sophie nic nie wstrząsnęło Mockiem równie mocno jak to spotkanie. Hedwig postradała zmysły: o morderstwo dzieci oskarża własnego męża. Krok po kroku Mock odkrywa upiorne powiązania między tajnym stowarzyszeniem okultystycznym a budowniczymi miasta przyszłości w centrum Wrocławia. Nawet nie domyśla się, jak potężne siły śledzą każdy jego krok. Cmentarne czarne msze, wyuzdane praktyki seksualne i ludzie, którzy nie cofną się przed niczym. Tajne śledztwo zaprowadzi Mocka wprost przed przerażające oblicze prawdy. Czy istnieje granica, której Mock nie przekroczy? 

Przy pisaniu powieści autorowi pomagał Mikołaj Kołyszko, religioznawca, autor książki "Groza jest święta" oraz serii gamebookowej "Tajemne Oblicze Świata". "Moloch" ukaże się nakładem Wydawnictwa Znak.

Nowa wystawa w krakowskim MOCAKU

Od 29 października czynna będzie w MOCAKU w Krakowie wystawa "Artyści z Krakowa. Generacja 1950-1969". Prezentować ma twórców związanych z Krakowem, a urodzonych w latach 50. i 60. 

Jak podkreślają organizatorzy wystawy "prezentowanych twórców łączy specyfika czasu, w którym dorastali. Realia PRL-u wymusiły na nich wyznaczenie osobistej wolności. Dochodzono do niej przez kontestatorskie działania, skandale, czy też postawy outsiderskie, dystans do świata, poszukiwania w obrębie mistycyzmu i transcendencji. Dla wielu z tych artystów ma znaczenie czas studiów w krakowskiej Akademii, kiedy musieli się zderzyć z tradycją uczelni - przyjąć jej zasady lub się im przeciwstawić". Wystawa ma też pokazać widzom różnorodne tendencje i źródła inspiracji tego pokolenia. Część autorów odniosła międzynarodowe sukcesy, część tworzy w lokalnej prywatności. 

"Obraz pożądania" w kinach

30 października do polskich kin film "Obraz pożądania". W rolach głównych zobaczymy Claesa Banga. Za rolę w filmie "The Square" otrzymał on Europejską Nagrodę Filmową dla najlepszego aktora. Partnerują mu legendarny wokalista kultowego zespołu Rolling Stones oraz ikona aktorstwa Donald Sutherland. Film zamykał zeszłoroczny Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji. 

Ekscentryczny milioner Cassidy (Mick Jagger) niespodziewanie zaprasza do swojej posiadłości nad jeziorem Como krytyka sztuki Jamesa Figuerasa (Claes Bang). Ma wobec niego pewien plan. 

James pojawia się z piękną i tajemniczą Berenice (Elizabeth Debicki). Oboje przeżywają właśnie namiętny romans i wspólny wyjazd jest dla nich świetną okazją do bliższego poznania się. Podczas obiadu Cassidy składa Jamesowi propozycję nie do odrzucenia. Chce, by ukradł dla niego wyjątkowy obraz, którego obsesyjnie pragnie, obiecując mu w zamian sławę i karierę. James przyjmuje zlecenie nie wiedząc, że wpada w niebezpieczną pułapkę chciwości, ambicji i kłamstw, pociągając za sobą niczego nieświadomą Berenice.

Opracowanie: