Taki To The Dark Side - kontrowersyjny dokument o torturach w więzieniu Guantanamo, otrzymał Oscara 2008. W cieniu tej produkcji znalazł się faworyt, czyli "Sicko" w reżyserii gorącego krytyka prezydenta George'a W. Busha, Michaela Moora.

„Taxi to the Dark Side”. Obraz podejmuje kontrowersyjny problem stosowania tortur w Guantanamo. Twórcy powracają do wydarzeń z Abu Ghraib, pytając, czy stosowane tam praktyki były tylko ekscesami znudzonych strażników. Akcja filmu koncentruje się wokół historii afgańskiego taksówkarza, który omyłkowo trafił do amerykańskiego więzienia wojskowego w Bagram i został tam zamęczony.

„No End in Sight”. Film jest próbą analizy amerykańskiego zarządzania w Iraku podczas wojny i później w czasie okupacji kraju. To recenzja działalność prezydenta Busha, demaskacja manipulacji opinii publicznej. Obraz zdobył nagrodę specjalną międzynarodowego konkursu na festiwalu w Sundance 2007.
„Operation Homecoming: Writing the Wartime Experience”. Pierwsza w dorobku Richarda E. Robbinsa nominacja do Oscara. Jego film opowiada o doświadczeniach żołnierzy w Iraku. 11 kobiet i mężczyzn, którzy pełnili służbę w trakcie wojny dzieli się swoimi wspomnieniami.
„Sicko”. Michael Moore autor kontrowersyjnych dokumentów w swoim najnowszym filmie analizuje kondycję amerykańskiej służby zdrowia; pokazuje jak interesy wielkich korporacji uniemożliwiają Amerykanom dostęp do solidnej opieki medycznej. Twórca pokazuje dramatyczną sytuację ludzi, którzy nie mają ubezpieczenia zdrowotnego. Moore ma już Oscara za obraz „Zabawy z bronią”.
„War/Dance”. To opowieść o trójce dzieci żyjących w obozie wysiedlenia w północnej Ugandzie. Bohaterowie decydują się na udział w festiwalu ich narodowej muzyki i tańca. Trzem dziewczynom, których domy zostały zniszczone w wyniku działań wojennych festiwal daje namiastkę dzieciństwa i pozwala zasmakować zwycięstwa po raz pierwszy w ich życiu.