Graham Masterton, jeden z najpopularniejszych na świecie autorów horrorów, spotkał się w Warszawie z polskimi fanami. Brytyjski pisarz promował swoją biografię, napisaną wspólnie z dwoma Polakami: Piotrem Pocztarkiem i Robertem Cichowlasem.

Kilka lat temu wydano w Anglii moją biografię, zatytułowaną "Manitou Man". To, co zaproponowali mi Robert i Piotr było o wiele bardziej dogłębną i bardziej aktualną wersją tamtego projektu -powiedział Masterton podczas spotkania w warszawskim Traffic Clubie.

Od momentu narodzin tego pomysłu aż do obecnego finału jestem z nimi w stałym kontakcie mailowym. Poza tym oni byli tak mili, że stworzyli całą stronę internetową o mnie. Dlatego też nigdy nie traktowałem ich jak fanów, których spotyka się często na konferencjach i zjazdach, poświęconych literaturze grozy. Widać było, że podchodzą do tego, co robię, z wielkim zainteresowaniem i działają w sposób niezwykle profesjonalny - mówił dalej pisarz.

Dodał również, że w jego, napisanej przez Polaków, biografii zawiera się wiele elementów, które "definiują jego twórczość": thrillery, powieści grozy, poradniki seksuologiczne a także poezję, którą Masterton pisze od siedemnastego roku życia.

Zawsze uważałem za ważne, by pisarze zajmowali się także poezją - kontynuował Masterton. To jest jak rozbieranie silnika na części, tyle że w wypadku poezji na części rozbierany, a potem składany jest język.

Masterton dodał również, że ważne dla niego było, by ta książka ukazała się właśnie w Polsce. Polacy byli odbiorcami, którzy okazali mu ogromne wsparcie, zainteresowanie i zareagowali na jego twórczość najlepiej na świecie. Obiecał również, że będą kolejne jego książki, których akcja osadzona będzie w naszym kraju.

Alfabetyczny przewodnik po twórczości

Książka, zatytułowana "Masterton" ma charakter przewodnika po twórczości autora; podzielona jest na rozdziały, których tytuły uporządkowane zostały alfabetycznie. Każda litera odpowiada innej sferze twórczości pisarza: A - to alternatywne światy, B - bohaterowie, itd.

W tomie zamieszczono siedem niepublikowanych wcześniej opowiadań Mastertona. Są w niej także jego wiersze. Czytelnicy znajdą w niej także przepisy kulinarne na kilka ulubionych dań Mastertona.

Jak powiedział w czwartek współautor książki Robert Cichowlas, pomysł jej napisania zrodził się w roku 2007, kiedy Masterton był w Polsce na spotkaniu autorskim, a obaj Polacy mieli przeprowadzić z nim wywiady. Wtedy właśnie zdecydowali o napisaniu biografii brytyjskiego twórcy. Przez dwa lata gromadzili materiały, których zresztą wiele dostarczył im sam Masterton.

Mistrz grozy

Graham Masterton (ur. 1946 r. w Edynburgu) znany jest głównie jako autor powieści grozy, choć np. w wieku 24 lat został redaktorem naczelnym magazynu erotycznego "Penthouse". Zadebiutował w 1975 r. powieścią "Manitou", która przyniosła mu rozgłos. Jej głównym bohaterem jest Harry Erskine, cwaniak i jasnowidz, który zarabia na życie "wróżąc starszym bogatym paniom i przepowiadając im przyszłość oczywiście pełną młodych przystojnych kochanków i niespodziewanych wygranych na loterii". "Manitou" zostało również przeniesione w 1978 r. na ekran kinowy; Harry'ego Erskine'a zagrał Tony Curtis.

Dotychczas wydał prawie 100 pozycji, w tym kilka cykli powieściowych, m.in. "Rook" i "Strażnicy nocy". W cykl przerodziła się też jego powieść debiutancka, której ostatnia część - "Armagedon" - ukazała się dwa lata temu.

Masterton jest też autorem thrillerów ("Kondor"), powieści katastroficznych ("Głód") oraz poradników seksuologicznych i zbiorów opowiadań. Jedno z nich, pt. "Anka", rozgrywa się w Katowicach.

Pisarz jest laureatem wielu nagród, m.in. Specjalnego Edgara, przyznawanego przez Stowarzyszenie Amerykańskich Pisarzy Kryminałów; srebrnego medalu West Cost Review of Books oraz prestiżowej francuskiej Prix Julia Verlanger, którą otrzymał jako jedyny pisarz nie piszący po francusku.

Piotr Pocztarek prowadzi oficjalny polski serwisu internetowy poświęcony twórczości Grahama Mastertona. Robert Cichowlas jest pisarzem - autorem czterech powieści i trzech zbiorów opowiadań osadzonych w konwencji horroru.