Premierę spektaklu "Biedna, ale sexi" przygotowuje Teatr Powszechny w Warszawie. Tytułowa "biedna" jest nastolatką, której rodzice nie mają pracy. Premiera odbędzie się 21 września.

Główna bohaterka ma na imię Marzena. Mocno i bez sentymentalizmu mówi o ubóstwie i wykluczeniu społecznym, na które się nie zgadza. Czym w dzisiejszej, nastawionej na konsumpcję rzeczywistości jest bieda? Jak wygląda ona w państwie względnego dobrobytu, w dużym, rozwijającym się mieście? Tym zajmują się twórcy nowego spektaklu.

Tekst Jörga Menke-Peitzmeyer’a w odważnym monodramie pokazuje zagadnienie ubóstwa z innej strony. Dziewczyna odmawia przyjęcia roli ofiary systemu, a ze swojej biedy czyni fetysz. Dzięki niej chce stać się sławna. Co kryje się za wystudiowaną pozą seksbomby z warszawskiej Pragi? Jak naprawdę wygląda współczesna twarz biedy?

Adaptacji tekstu dokonała Aleksandra Więcka. Spektakl w Powszechnym reżyseruje Wojciech Urbański, a główną rolę gra Magdalena Wróbel.

"Biedna, ale sexi" to druga odsłona projektu "Teatr w klasie". Nowatorskiego programu edukacji kulturalnej i społecznej przeznaczonego dla młodzieży. Polega on na przedstawianiu w szkolnej klasie spektaklu dobranego tematycznie do aktualnych problemów, z którymi młoda widownia spotyka się lub może się spotkać. Sztuka, której bohater należy do tego samego pokolenia co widownia, staje się pretekstem do rozmowy na trudne tematy.

Klasa staje się sceną, a lekcja staje się teatrem. Przedsięwzięcie stołecznego Teatru Powszechnego jest pierwszym tego typu projektem w Polsce.