​Awantura o tęczę z grupą Pink Floyd w tle. W tym roku mija pół wieku od wydania słynnej płyty Ciemna Strona Księżyca. Muzycy opublikowali z tej okazji nowe logo, na którym widnieje tęcza. I uruchomiły się stereotypy oraz uprzedzania.

Na okładce płyty wydanej w 1973 roku widnieje pryzmat rozszczepiający strumień światła na kolorową tęczę. Nowe logo z okazji jubileuszu ukazuje jedynie liczbę i tęczę, a nie całą okładkę. Natychmiast odezwały się głosy - nawet wśród miłośników muzyki Pink Floyd - że grupa ulega modom i presji współczesności LGBT+.

Absurd tych oskarżeń jest oczywisty. Po pierwsze, w czasie, gdy wydano Ciemną Stronę Księżyca, tęcza symbolizowała jedynie zjawisko atmosferyczne. Skojarzenia ze społecznością gejów i lesbijek pojawiły się dopiero pod koniec lat 70. ubiegłego wieku w Kalifornii. Poza tym - jak zauważają komentatorzy - nawet gdyby muzycy Pink Floyd chcieli w ten sposób okazać swoje poparcie dla społeczności LGBT+, w XXI wieku nie powinno to wywoływać histerycznych reakcji.

Drwiny

Człowiekiem, który po raz pierwszy rozszczepił światło na kolory i opisał ten proces, był brytyjski uczony Izaak Newton - zaznaczył jeden z internautów. Równie dobrze można by go oskarżyć o promowanie pod koniec XVII wieku społeczności LGBT+.

Członkowie grupy Pink Floyd nie zabrali głosu w sprawie emocji, jakie wywołało utworzenie jubileuszowego loga. Można tylko przypuszczać, że postanowili zignorować ludzi szukających dziury w całym. Ciemna Strona Księżyca pozostaje jednym z najlepszych i najlepiej sprzedających się albumów w historii muzyki. Członkowie Pink Floyd nie muszą nikomu niczego udowadniać, a już na pewno nie to, jakimi kierowali się motywami, tworząc jubileuszowe obrazy.

A jednak kontrowersje

Ich autorem jest basista grupy Roger Walters, który od lat działa niezależnie na scenie, a poza nią często jest autorem kontrowersyjnych wypowiedzi. W ubiegłym roku stał się persona non grata w Polsce i nie wystąpił koncercie, który zaplanowano w Krakowie. Przyczyną były jego prowokacyjne wypowiedzi na temat wojny w Ukrainie.

Wcześniej wielokrotnie oskarżany był o antysemityzm z powodu swoich wypowiedzi o konflikcie izraelsko-palestyńskim. Jego poglądy są poniekąd przyczyną poróżnienia się z gitarzystą grupy, Davidem Gilmourem, który posiada radykalnie odmienny światopogląd.

Grupa Pink Floyd definitywnie zakończyła swoją działalność w 2008 roku po śmierci grającego na instrumentach klawiszowych Rogera Wrighta. Żyjący członkowie nadal występują i nagrywają płyty, ale pod indywidualnym szyldem.

Opracowanie: