Le Clezio jest klasykiem literatury francuskiej i w pełni zasługuje na literacką nagrodę Nobla – uważa dyrektor Instytutu Romanistyki Uniwersytetu Warszawskiego prof. dr hab. Remigiusz Forycki. Francja może być dumna - dodaje.

Twórczość Le Clezio to znakomita literatura francuska. Pisarz może być zestawiany z twórcami tej miary jak np. Honoriusz Balzak - zaznacza. To jest ten poziom.

Le Clezio wywodzi się z kręgu nouveau roman, czyli nowej powieści, kierunku który powstał w latach 50. we Francji, który odznaczał się m.in. post-Flaubertowską miłością szczegółu - mówił profesor. Jego zdaniem, tegoroczny noblista zrobił olbrzymią pętlę od formalnych eksperymentów, jakie uprawiali tacy pisarze, jak np. Claude Simon, po wynikający z jego podróży obraz dawnych kultur m.in. cywilizacji Majów.

Według Foryckiego, pisarz obnaża również tzw. kryształowe pałace, czyli pokazuje kicz współczesnego świata, dla którego nową katedrą jest supermarket. Ukazuje nam kicz niczym Rimbaud, który próbował to robić w swoich niektórych poezjach prozą - dodał.

Le Clezio zderzył naszą rzeczywistość z kulturą Majów i jest to jego bardzo poważny wkład w analizę czasów współczesnych - powiedział profesor. To jest pisarz, który ma już 68 lat, jego stylistyka okrzepła - on zachwyca stylem, frazą - jest po prostu wielkim pisarzem - mówił profesor.