Sytuacja bezpieczeństwa na Półwyspie Koreańskim, polsko-południowokoreańska współpraca gospodarcza i inwestycyjna, a także polski program 500+ były kwestiami, o których w Seulu rozmawiali prezydent Andrzej Duda i prezydent Korei Południowej Mun Dze In. Poinformował o tym szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Prezydent otrzymał także Honorowe Obywatelstwo miasta Seul. Duda podkreślił, że jest to wielki zaszczyt odebrać tytuł honorowego obywatela jednego z największych i najnowocześniejszych miast na świecie.

"Prezydent Korei Płd. był bardzo zainteresowany programem 500+"

Duda przyleciał w czwartek przed południem miejscowego czasu z czterodniową roboczą wizytą do Korei Płd. Swój pobyt prezydent RP rozpoczął od spotkania z prezydentem Mun Dze Inem.

Szef gabinetu prezydenta RP przekazał później polskim dziennikarzom, że kwestie polskiej aktywności w Radzie Bezpieczeństwa ONZ i sytuacji na Półwyspie Koreańskim były jednym z głównych tematów rozmowy obu przywódców. Podkreślił, że "konsekwentnie wraz z Koreą opowiadamy się za polityką porozumienia, a nie polityką agresji; nie za polityką napięcia i konfrontacji, ale polityką współpracy".

Polska będzie w Radzie Bezpieczeństwa ONZ zabiegała, żeby sytuacja na Półwyspie Koreańskim została rozwiązana zgodnie z prawem międzynarodowym, żeby wszystkie państwa zaangażowane, przede wszystkim Korea Płn., przestrzegały rezolucji Rady Bezpieczeństwa i prawa międzynarodowego - powiedział Szczerski.

Wskazał, że Andrzej Duda przemawiając w styczniu w Radzie Bezpieczeństwa ONZ podkreślił, że "nie tylko sama agresja, ale także polityka budowania zdolności do agresji jest sprzeczna z duchem prawa międzynarodowego".

W trakcie rozmowy, relacjonował Szczerski, pojawił się też wątek polityki społecznej. Zaznaczył, że prezydent Korei Płd. był bardzo zainteresowany polskim programem 500+. Jego polityka - to jest początek jego kadencji - ma być nastawiona na wyrównywanie szans, wyrównywanie poziomów życia w Korei; na duże programy społeczne i dlatego prezydent Korei był bardzo zainteresowany tym, jak w Polsce wygląda, jak został wprowadzony, jak funkcjonuje program 500+ - powiedział.

Kolejnym tematem rozmowy prezydentów była polsko-południowokoreańska współpraca gospodarcza i inwestycyjna. Jak poinformował Szczerski, rozmawiano o przyszłych południowokoreańskich inwestycjach w Polsce.

Temat współpracy gospodarczej, mówił szef gabinetu prezydenta, pojawił się także podczas rozmowy Andrzeja Dudy z burmistrzem Seulu. Jak zaznaczył Szczerski, prezydent podczas spotkania z Park Won Su "promował polskie produkty w zakresie elektromobilności dla miast".

Andrzej Duda odebrał tytuł Honorowego Obywatela Seulu

Prezydent Andrzej Duda otrzymał Honorowe Obywatelstwo miasta Seul. Jak podkreślił polski prezydent to wielki zaszczyt odebrać tytuł honorowego obywatela jednego z największych i najnowocześniejszych miast na świecie.

Duda przybył do Korei Płd. z czterodniową roboczą wizytą w czwartek przed południem miejscowego czasu. Swój pobyt prezydent RP rozpoczął od spotkania z prezydentem Republiki Korei Mun Dze Inem. Następnie udał się do ratusza, gdzie spotkał się z burmistrzem południowokoreańskiej stolicy Park Won Su.

Odbierając Honorowe Obywatelstwo miasta Seul Duda wskazał, że przeżycia narodu polskiego i narodu koreańskiego w wielu momentach historii były podobne. Przeżyliśmy dziesiątki lat bez ojczyzny, kiedy tę ojczyznę nam odebrano, kiedy ona była okupowana. Umiemy w związku z tym w wielu sprawach się zrozumieć i porozumieć - mówił polski prezydent.

Jak dodał, może właśnie ze względu na te doświadczenia biznes z Korei Płd. tak dobrze radzi sobie w Polsce. Prezydent przypomniał też, że w 2016 roku LOT uruchomił bezpośrednie połączenie między Warszawą a południowokoreańską stolicą. Wyraził nadzieję, że uda je się zintensyfikować.

Duda zaznaczył, że odwiedza Koreę Płd. już po raz drugi. Wskazał, że po raz pierwszy był tutaj w 2008 roku towarzysząc prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. Wyraził uznanie dla postępu infrastrukturalnego, który dokonał się w mieście na przestrzeni ostatniej dekady.

Burmistrz Seulu powiedział, że ma nadzieję, iż nadanie polskiemu prezydentowi Honorowego Obywatelstwa miasta Seul zacieśni przyjaźń i wzmocni współpracę miedzy naszymi krajami.

(ph)