W szpitalu w Sheffield przeprowadzono próby wykorzystania gogli VR do łagodzenia bólu pacjentów m.in. po oparzeniach. Rekonwalescenci chwalą tę metodę.

Na razie wirtualna rzeczywistość pomaga pacjentom podczas bolesnych zmian opatrunku. Zanim poszkodowanymi zajmą się lekarze, pacjenci zakładają gogle, które wyświetlają wirtualną przestrzeń. Po przyzwyczajeniu się do obrazu, pacjenci oddalają się mentalnie od otaczającej ich rzeczywistości. To z kolei powoduje, że w mniejszym stopniu odczuwają fizyczne doznania.

Wcześniej za każdym razem prawie płakałam z bólu, a teraz pielęgniarka może dotykać najbardziej czułych miejsc i potrafię to wytrzymać - zapewnia jedna z pacjentek, która wraca do zdrowia po rozległym oparzeniu. Sześć miesięcy temu oblała się wrzątkiem.

Niektóre badania potwierdzają, że wirtualna rzeczywistość jest równie skuteczna w kontrolowaniu bólu jak środki farmakologiczne. Może też złagodzić lęk podczas szczepienia czy pobierania krwi.

Co widzą pacjenci, gdy zakładają na oczy gogle VR? Opcji jest wiele, jedną z proponowanych przestrzeni jest gra w koszykówkę.

(nm)