Na pięć lat więzienia skazany został Saudyjczyk, który w telewizyjnym talk-show chwalił się... swoim życiem seksualnym - poinformowała agencja Associated Press, powołując się na prawnika skazanego. Mężczyzna będzie się odwoływał od wyroku.

Prawnik Saudyjczyka twierdzi, że wywiad - nadany 15 czerwca w libańskiej telewizji LBC - był zmanipulowany, a jego klient w wielu momentach nie był świadomy tego, że jest nagrywany. Trzej inni mężczyźni, którzy również wzięli udział w programie, zostali skazani na kary dwóch lat więzienia.

Program, w którym Saudyjczyk opowiada o swojej inicjacji seksualnej, zszokował wielu ludzi w konserwatywnej Arabii Saudyjskiej, gdzie tak szczere wypowiedzi rzadko słyszy się publicznie. Po wyemitowaniu wypowiedzi saudyjskie ministerstwo kultury zamknęło biuro LBC w Dżuddzie.

W Arabii Saudyjskiej bardzo restrykcyjnie stosuje się prawo islamskie. Segregacja płci jest przestrzegana w miejscach publicznych, a nawet w domach prywatnych, gdzie goście przyjmowani są w osobnych salonach dla pań i dla panów. Seks pozamałżeński jest zabroniony i w skrajnych przypadkach może za to grozić kara śmierci.