Zespół Marcina Gortata Orlando Magic pokonał na wyjeździe Cleveland Cavaliers 107:106 w pierwszym meczu finału Konferencji Wschodniej ligi koszykarzy NBA. Polak zagrał 9.58 minut, zdobył cztery punkty i miał dwie zbiórki.

W drużynie Orlando Magic bardzo dobrze zaprezentował się Dwight Howard, który zdobył 30 punktów. Gospodarzom nie pomogła fantastyczna postawa ich asa LeBrona Jamesa, który uzyskał 49 punktów. Pobił klubowy i życiowy rekord w play offach. Poprzednio jego najlepszym wynikiem było 48 pkt w 2007 roku w piątym meczu półfinału z Detroit Pistons. W play offach 2008/09 LeBron James zdobył 47 pkt w trzecim spotkaniu z Atlantą Hawks.

Cleveland Cavaliers doznali pierwszej porażki w tegorocznym play off. Byli najlepszym zespołem fazy zasadniczej. Nic też dziwnego, że w nich właśnie upatrywano faworyta rywalizacji. Nie powiedziałbym, że w jakiś bolesny sposób przyjąłem przegraną - mówił po spotkaniu LeBron James. Nie powinniśmy pozwolić rywalom, żeby realizowali tyle rzutów z gry. To jest nie do przyjęcia. Dlatego przegraliśmy.

Koszykarze Orlando Magic z ogromną radością przyjęli zwycięstwo w hali Cavaliers. Jest to wielkie zwycięstwo dla naszego klubu - mówił Dwight Howard. Walczyliśmy od początku do końca. Z kolegami cały czas wierzyliśmy w sukces.

Przebieg pierwszej połowy spotkania nie wskazywał na porażkę Cavaliers, których uważa się za faworytów rywalizacji. Koszykarze z Cleveland prowadzili 63:48. Jednak następną przegrali 19:30, a ostatnią 24:29. Na 25 sekund przed końcem Cavaliers prowadzili 106:104 po trzech punktach LeBrona Jamesa. Następnie z dystansu trafił Rashard Lewis i Magic wyszli na jednopunktowe prowadzenie. Próby gospodarzy m.in. rzut Westa nie przyniosły rezultatu.