Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega przed zachorowaniami na odrę w Europie i zaleca podróżującym szczepienia ochronne. Od początku roku do maja na Starym Kontynencie odnotowano 12 tysięcy przypadków zachorowania na odrę - to więcej niż w ciągu całego ubiegłego roku. Największą liczbę zachorowań - ponad 7 tysięcy przypadków - odnotowano we Francji.

Jeśli nie zaczniemy działać teraz, to coraz częściej będziemy mieli do czynienia z leczeniem szpitalnym, a nawet przypadkami śmierci z powodu choroby, której w łatwy sposób można zapobiec po prostu się szczepiąc - ostrzegła szefowa regionalnego biura WHO dla Europy Zsuzsanna Jakab. Według niej, zaplanowane na najbliższe, wakacyjne tygodnie koncerty, wydarzenia sportowe, spotkania polityczne i festiwale mogą sprzyjać rozprzestrzenianiu się choroby.

WHO przypomina, że odra jest chorobą zakaźną niebezpieczną dla każdej grupy wiekowej, chociaż szczególnie zagrożone są dzieci i dorośli do 29. roku życia. Chorujące na odrę dzieci poniżej 5. roku życia są najbardziej narażone na powikłania, takie jak zapalenie płuc lub mózgu, które mogą doprowadzić nawet do śmierci.