Krzewienie pokoju i dialogu - takie cele swej podróży do Rosji wymienia watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin, który spotka się tam z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem i patriarchą moskiewskim i całej Rusi Cyrylem. Radio Watykańskie podkreśliło, że sekretarz stanu jedzie do Moskwy na zaproszenie rosyjskich władz. Wizyta rozpocznie się w poniedziałek.

Kard. Pietro Parolin /ANSA /PAP/EPA

Jadę do Rosji jako współpracownik papieża, który chce budować mosty, by na świecie rosła zdolność do wzajemnego zrozumienia i dialogu, by stworzyć klimat sprawiedliwości i pokoju - powiedział kardynał Parolin w wywiadzie dla papieskiej rozgłośni. W przypadku Rosji budowa mostów oznacza relacje bilateralne, które już istnieją i dotyczą działalności Kościoła katolickiego i dialogu z Cerkwią. Ale nie można nie odnieść się do kontekstu działań (Moskwy) na forum międzynarodowym, na którym Rosja jest obecna, w takich kwestiach, jak Bliski Wschód i Syria czy Ukraina, gdzie byłem w zeszłym roku - dodał.

Watykańskie media kładą nacisk na to, że kardynał Parolin zadeklarował, iż o pokoju będzie rozmawiał zarówno z Putinem, jak i z patriarchą Cyrylem. Biuro prasowe Stolicy Apostolskiej w wydanym komunikacie oświadczyło, że wizyta kardynała Parolina będzie także "okazją do zapewnienia lokalnej wspólnoty katolickiej o duchowej bliskości papieża".

W nocie Watykanu mowa jest o tym, że w czasie rozmów, jakie kardynał będzie prowadził w Rosji, poruszone zostaną zagadnienia dotyczące sytuacji międzynarodowej, a zwłaszcza kwestie poszukiwania pokojowych rozwiązań trwających konfliktów, ze zwróceniem szczególnej uwagi na ich aspekt humanitarny.

Zgodnie z oficjalnym programem wizyty, ogłoszonym przez Watykan, w poniedziałek sekretarz stanu spotka się z katolickimi biskupami Rosji i odprawi mszę w moskiewskiej katedrze Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Spotka się tam też z przedstawicielami duchowieństwa i świeckich. Na ten dzień zaplanowano ponadto rozmowę kardynała Parolina z szefem Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego, metropolitą wołokołamskim Hilarionem.

We wtorek watykański sekretarz stanu spotka się z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem, a po południu odwiedzi patriarchę Cyryla.

W środę kardynał Parolin uda się do Soczi na rozmowę z prezydentem Władimirem Putinem. W czwartek rano powróci do Rzymu.

Nuncjusz apostolski w Rosji arcybiskup Celestino Migliore powiedział na antenie Radia Watykańskiego, że ma nadzieję, iż wizyta kardynała Parolina "ułatwi dialog i porozumienie między Kościołem katolickim a rosyjską cerkwią i przyczyni się do rozwiązania licznych napięć międzynarodowych".