„Sankcje handlowe, jakie Unia Europejska nałożyła na Rosję, są jak strzał w stopę i powinny być zrewidowane” - powiedział premier Węgier Viktor Orban w wywiadzie dla radia publicznego.

Premier Słowacji krytykuje Ukrainę za sankcje przeciwko Rosji

Słowacki premier Robert Fico skrytykował wprowadzane przez Ukrainę sankcje wobec Rosji. Stwierdził, że pogłębianie się konfliktu między obu tymi państwami może spowodować wstrzymanie dostaw rosyjskiego gazu na Słowację i dalej do Europy. czytaj więcej


Zdaniem Orbana unijne sankcje, które są reakcją na działania Rosji na Ukrainie "dotykają nas bardziej niż Rosjan". W polityce mówi się na to: strzelić sobie w stopę - dodał.

Cytując tę wypowiedź francuska agencja prasowa AFP zaznacza, że Rosja jest pierwszym partnerem handlowym Węgier poza UE i przypomina zgodę Moskwy na udzielenie korzystnego kredytu w wysokości 10 mld euro na budowę dwóch nowych reaktorów atomowych na Węgrzech.

Orban zapewnił, że poszukuje wsparcia innych krajów, by przekonać Brukselę do zrewidowania polityki sankcji i opowiedział się za tym, by sprawa ta stanęła na szczycie UE.

(acz)