​W Rzymie obchodzony jest w sobotę Dzień Maritozzo. To jeden z najsłynniejszych tradycyjnych słodkich przysmaków Wiecznego Miasta, który sięga czasów starożytności. Jest to przekrojona miękka bułeczka wypełniona dużą ilością bitej śmietany.

Maritozzo nie jest tak znanym na świecie przysmakiem, jak inne włoskie desery, na przykład tiramisu czy panna cotta albo ciasto panettone, ale dla rzymian jest jednym z najważniejszych elementów lokalnego krajobrazu kulinarnego.

Bułeczki udekorowane doskonale ubitą, puszystą śmietaną są rozchwytywane codziennie w stołecznych cukierniach nie tylko na śniadanie, ale przez cały dzień i są niemal kultowym deserem.

Dzień maritozzo obchodzony jest w Rzymie od 2017 roku

Jego pomysłodawcy Silvia Pontarelli i Gabriele Lupo z portalu Tavole Romane, promującego najlepsze stołeczne lokale i dania, podkreślili, że dzień ten jest nie tylko okazją do kulinarnych celebracji, ale także do sięgnięcia do starożytności. To z czasów antycznych pochodzi tradycja wypiekania tych bułeczek. Wtedy podawano je z miodem i suszonymi owocami. W kolejnych wiekach stały się tradycyjnym elementem Wielkiego Postu. Był to jedyny przysmak, który można było wtedy zjeść odstępując od zasad wstrzemięźliwości przy stole.

Potem w Rzymie narodził się kolejny zwyczaj. Chodzi o wręczanie przez mężczyzn swoim wybrankom pierścionka lub innej biżuterii ukrytej w środku deseru. Znawcy twierdzą, że nazwa maritozzo pochodzi od słowa: marito (mąż).

W dniu święta maritozzi oferowane są często ze zniżką, w cukierniach, barach, restauracjach. Kupowane są masowo i w sobotę pojawią się na wielu rzymskich stołach.