Prasa plotkarska już kolejny dzień emocjonuje się skandalem, który wybuchł po publikacji półnagich zdjęć księżnej Catherine. Ledwo przycichła sprawa nagich fotografii księcia Harry’ego, a brytyjski dwór już musi radzić sobie z kolejną aferą. Niekończące się wojny z tabloidami to codzienność nie tylko dla najbliższych królowej Elżbiety II. Również inne monarchie mają wiele wstydliwych sekretów, które co jakiś czas wyciekają do mediów.

Jednym z ulubionych tematów francuskich bulwarówek jest Księstwo Monako. Tam w ostatnich latach liczba pikantnych skandali znacznie przerosła to, co dzieje się teraz na brytyjskim dworze. Najwięcej afer wybuchło w Monako wokół obecnej głowy tego państwa - księcia Alberta II. Jako kawaler miał liczne romanse ze sławnymi topmodelkami, aktorkami i piosenkarkami (m.in. z Naomi Campbell, Claudią Schiffer, Brooke Shields, Kylie Minogue i Gwyneth Paltrow). Dodatkowo wyszło na jaw, że ma co najmniej dwoje nieślubnych dzieci. Ich matki to amerykańska turystka i stewardessa z afrykańskiego Togo.

W ubiegłym roku o mały włos nie doszło do odwołania ślubu księcia z południowoafrykańską pływaczką Charlene Wittstock. W dniu ceremonii francuska prasa ujawniła bowiem, że Albert ma jeszcze jedno nieślubne dziecko. Informację tę mocno przeżyła przyszła żona księcia. Według nieoficjalnych informacji mediów, próbowała uciec z Monako, ale tamtejsza policja zabrała jej paszport i skłoniła ją do pozostania w księstwie.

Syn króla Belgii często trafia na czołówki gazet


Zdecydowanie inaczej prezentuje się belgijski dwór. W takim kontekście może nawet uchodzić za nudny. Poprzedni władca tego kraju Baldwin I był tak porządny, że podjęto starania, by uczynić go świętym. Zasłynął m.in. tym, że abdykował na kilka dni tylko po to, by nie podpisać ustawy zezwalającej na aborcję. 

Atmosferę na dworze radykalnie zmienił następca Baldwina, obecny król Albert II. Monarcha, delikatnie mówiąc, nie stroni od rozrywek. Po wybuchu afery z mordercą i pedofilem Markiem Dutroux zarzucano mu nawet udział w imprezach z udziałem nieletnich. Skończyło się jednak tylko na domniemaniach, bo ostatecznie niczego mu nie udowodniono.

W aurze skandalu Albert II przyznał, że ma nieślubną córkę Delfinę z baronówną Sybillą. Od dzieciństwa mieszka ona w Wielkiej Brytanii i oczywiście nie może pretendować do tronu.

Także jeden z synów Alberta, Laurent trafia często na czołówki gazet. Mężczyzna zamieszany jest w aferę z nielegalną sprzedażą broni. Ta sprawa jest bardzo skomplikowana i ciągnie się od dawna, dlatego nie budzi już większych emocji u Belgów. Laurent zwraca ich uwagę raczej drobnymi wykroczeniami. A to przekroczy prędkość jadąc 200 km/h motorem, a to nie zapłaci za tort zamówiony w cukierni. Zdarzają się tez skandale bardziej polityczne. Syn króla Alberta prowadził rozmowy z ludźmi Muammara Kaddafiego w samym środku wojny.

Kontrowersyjna biografia ojca holenderskiej królowej

Królowa Holandii Beatrix nie jest pomnikowa i niedostępna. Monarchini stara się wychodzić do ludzi. Właśnie z powodu takich zachowań często bulwersuje opinię publiczną.

Podczas wizyty w Zjednoczonych Emiratach Arabskich Beatrix założyła na głowę chustę przypominającą te noszone przez muzułmanki. Ten symboliczny gest nie został doceniony przez jej poddanych i wywołał lawinę krytyki. Królowej zarzucono popieranie złego traktowania kobiet w krajach islamu. Opinii publicznej nie przekonały tłumaczenie monarchini, która mówiła, że chciała tylko "okazać szacunek dla gospodarzy". Powstał wówczas skandalizujący filmik pokazujący rodzinę królewską podczas oficjalnej wizyty w Papui Nowej-Gwinei. Królowa Beatrix "wyraża szacunek" dla Papuasów występując nago podczas ich ceremonii. Jej syn - książę Wilhelm-Aleksander jest ubrany zwyczajowy "holim", czyli sterczącą do góry tykwę, która osłania męskie przyrodzenie.

Sprawa chusty nie była największym ze skandali na holenderskim dworze. Królowa musiała się zmierzyć z trudną przeszłością swojego ojca. Książę Bernhard był członkiem SS i miał 3 nieślubne córki. Do dwóch przyznał się w wywiadzie telewizyjnym wyemitowanym dopiero po jego śmierci. Trzecią córkę ujawnił dopiero historyk i publicysta Marc van der Linden w książce "Kobiety księcia Bernharda". Jest ona owocem płomiennego związku, który książę  przeżył podczas wyzwalania Holandii w 1945 roku.

Także mąż Beatrix, książę Claus walczył w II wojnie światowej po stronie nazistów - należał do Hitlerjugend i był członkiem Wermachtu. Poddani szybko wybaczyli mu jednak takie zachowanie i bardzo stał się ich ulubieńcem.

Syn Beatrix i następca tronu książę Willlem Aleksander również znany jest ze skandali. Ożenił się z ognistą Argentynką, księżną Maximą wywołując skandal ze względu na ojca swojej wybranki. Teść Willema okazał się poplecznikiem ówczesnego argentyńskiego reżimu, dlatego nie został zaproszony na ślub pary.  Sam następca tronu zasłynął ostatnio rzutem ciężką muszlą klozetową w dniu święta królowej. Później bił się w piersi i przepraszał za to, że wziął udział w tych tradycyjnych i ludycznych zawodach, podczas gdy dwa i pół miliarda osób na świecie nie ma dostępu do podstawowych urządzeń sanitarnych.

Zapomniane skandale na brytyjskim dworze

Największe skandale wydarzyły się w brytyjskiej rodzinie królewskiej w dość odległej przeszłości. 57 lat temu córka królowej Małgorzata odwołała swój ślub. Z kolei w 1936 roku król Edward VIII ustąpił z tronu. Powodem jego abdykacji był romans z amerykańską rozwódką Wallis Simpson.

Inną aferę wywołała w 1992 roku księżna Sara Ferguson - żona księcia Andrzeja. Tabloidy opublikowały jej kompromitujące zdjęcia z amerykańskim doradcą finansowym, Johnem Bryanem. Kobieta pozwoliła przyjacielowi ssać sobie na basenie palce u nóg. Ujawnienie tego skandalu doprowadziło do rozpadu jej małżeństwa. Jednak nawet po rozwodzie nie ucichły kontrowersje wokół niej. Ujawniono, że Ferguson żądała pół miliona funtów za sprzedawanie biznesmenom dostępu do księcia Andrzeja. Za jego pośrednictwem miała załatwić przedsiębiorcom dostęp do dobrze płatnych kontraktów.