Grupa 3600 policjantów będzie chronić pielgrzymów udających się do katedry w Santiago de Compostela w Hiszpanii w przypadającym w tym roku tzw. Roku Jakubowym. Funkcjonariusze mają też wbijać pielgrzymom pieczątki do pątniczych paszportów po pokonaniu określonych etapów podróży do tego popularnego miejsca kultu religijnego.

Umowę o pomocy udającym się do Santiago de Compostela pielgrzymom zawarły władze tego miasta z policją z Hiszpanii, Portugalii i Włoch.

Dotychczas paszport pielgrzymów udających się do Santiago de Compostela najczęściej podbijany był w miejscach noclegowych oraz w kościołach. Już w lipcu pielgrzymi będą mogli otrzymać pieczątkę potwierdzającą przebyty etap podróży na każdym z komisariatów znajdujących się na szlaku.

 

Po likwidacji w maju w Hiszpanii większości restrykcji przeciwepidemicznych stopniowo przywrócony został ruch pielgrzymkowy do Santiago de Compostela. Z szacunków działającego przy tamtejszej katedrze Biura Pielgrzymów, tzw. Oficina del Peregrino, oraz stowarzyszenia gmin znajdujących się na szlaku do miasta, w czerwcu dotarło tam 15 tys. pątników z ponad 50 państw świata.

Natężenie ruchu na szlakach pielgrzymkowych do Santiago de Compostela powinno sukcesywnie rosnąć w związku z obchodzonym w 2021 roku jubileuszowym Rokiem Świętym Jakubowym. Przypada on wtedy, kiedy obchodzone 25 lipca wspomnienie św. Jakuba Apostoła wypada w niedzielę.

Camino de Santiago, czyli szlak św. Jakuba

Katedra w Santiago de Compostela uznawana jest za miejsce spoczynku św. Jakuba Większego, jednego z dwunastu apostołów. Należy do jednego z najpopularniejszych miejsc kultu religijnego na świecie i jest celem licznych pielgrzymek.

Istniejąca od ponad tysiąca lat Droga św. Jakuba (hiszp. Camino de Santiago) jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych, obok szlaków do Rzymu i Jerozolimy.

Do Santiago de Compostela prowadzi kilkanaście szlaków pielgrzymkowych z prawie wszystkich krajów Europy, a liczba nowych tras rośnie.