Rebekah Brooks, dyrektorka wykonawcza News International, wydawniczej części koncernu medialnego Ruperta Murdocha - News Corp. i jedna z najpotężniejszych kobiet na brytyjskim rynku mediów została zatrzymana przez policję. Ma to związek z aferą podsłuchową, w której centrum znalazł się brukowiec "News of the World".

Nieco wcześniej Scotland Yard ogłosił zatrzymanie 43-letniej kobiety podejrzanej o udział w aferze i korupcję, ale nie podał jej tożsamości. W centrum skandalu znalazł się tabloid "News of the World", którego ostatni numer ukazał się w ubiegłą niedzielę.

Brooks szefowała "News of the World" i "The Sun"

Brooks (nazwisko panieńskie Wade) była redaktorką naczelną "NotW" (2000-03) oraz bliźniaczego tabloidu "The Sun" (2003-09). Została naczelną "NotW" zaledwie w wieku 32 lat. Pierwsze kroki w imperium Murdocha stawiała jako telefonistka w lokalnej gazecie "The Post", wychodzącej w Warrington w zachodniej Anglii. Jest absolwentką Sorbony.

W ubiegłym tygodniu ujawniono, że w 2002 r. hakerzy tabloidu włamali się do skrzynki głosowej Milly Dowler - ofiary uprowadzenia i zabójstwa. Sprawa ta wyszła na jaw dopiero w czerwcu na procesie jej zabójcy. Szybko okazała się, że jest ledwie wierzchołkiem góry lodowej.

Ustąpienia Brooks w związku z tą bulwersującą sprawą domagał się publicznie lider opozycyjnej Partii Pracy Ed Miliband oraz rodzina Milly Dowler. Nieoficjalne doniesienia sugerowały, że Brooks dwukrotnie zgłosiła gotowość ustąpienia, ale Rupert Murdoch chciał, by została.

Komentatorzy sądzą, że "NotW" został zamknięty, by chronić Brooks i ukrócić skandal.