W sieci pojawiły się filmy, na których fińska premier Sanna Marin pije alkohol w czasie imprezy. Na nagraniach pojawiają się też inni politycy i influencerzy. Po opublikowaniu nagrań jej przeciwnicy polityczni domagają się dymisji.

Filmy pojawiły się w relacjach na Instagramie. Widać na nich, jak ludzie tańczą, śpiewają i piją alkohol. Wśród imprezowiczów jest także premier Sanna Marin.

Nie brakuje też sławnych osób z Finlandii. Jest piosenkarka Alma i jej siostra Anna, prezenterka radiowa Tinni Wikstrom, influencerka Janita Auto, stylistka Vesa Silver, czy posłanka do Eduskunty Ilmari Nurminen z Socjaldemokracji. Przewodniczącą tej partii jest właśnie Marin.

Nie wiadomo, kiedy i w jakich okolicznościach powstały filmy. Nagrania już zniknęły z sieci.

Krytycy fińskiej premier już domagają się jej dymisji twierdząc, że jej zachowanie nie przystoi osobie rządzącej państwem

Jeden z posłów koalicji rządowej chce, aby Marin została poddana badaniom na obecność środków odurzających. Najpopularniejsza w kraju polityk przyznała, że na imprezie był alkohol. Zaprzeczyła jakoby sama miała zażywać narkotyki.

Tańczyłam, śpiewałam, bawiłam się, robiłam rzeczy legalne - skomentowała w czwartek rano 37-letnia premier Marin w wywiadzie dla telewizji Yle.

Sanna Marin już przepraszała za imprezy

W przeszłości Marin zdarzyło się przepraszać za swoje zachowanie. W grudniu 2021 roku uczestniczyła w imprezie  w jednym z helsińskich nocnych klubów, naruszając przepisy przeciwepidemiczne. Kiedy brała udział w zabawie, to do członków rządu na służbowe telefony wysłane zostały informacje o konieczności unikania kontaktów społecznych.

Marin - jak sama przyznała - odczytała wiadomość dopiero w niedzielę rano. Portal plotkarski Seiska podał, powołując się na świadków, że premier bawiła się na parkiecie do 4:00 rano.

Sanna Marin - najmłodsza premier na świecie

36-letnia Sanna Marin wielokrotnie przedstawiana przez media jako "najfajniejsza premierka świata",  jest najmłodszym premierem w historii Finlandii i jednocześnie najmłodszym na świecie urzędującym obecnie szefem rządu. Została wychowana przez dwie lesbijki. Swoją karierę zawodową zaczęła po skończeniu gimnazjum od pracy w piekarni. Mówi się o niej, że jest przedstawicielem nowego pokolenia polityków.

Premier Finlandii ukończyła prawo administracyjne, trenowała piłkę nożną i koszykówkę. W wieku 27 lat została przewodniczącą rady miasta Tampere, a w 2015 roku posłanką z ramienia Socjaldemokratycznej Partii Finlandii.

Zmieniający się wizerunek polityków

Tę sprawę można tak naprawdę oceniać z perspektywy "fortunności" lub "niefortunności" politycznej. A ta z kolei jest bardzo zależna od kultury kraju, z którego jest polityk - mówi doktor habilitowany Olgierd Annusewicz z Wydziału nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

Jak podkreśla gość Radia RMF24, Finlandia to taki kraj, który z jednej strony jest na pierwszy rzut oka dość zamknięty, natomiast jak już zrzuca taką maskę to rzeczywiście potrafił się całkiem nieźle bawić.

Cytat

Jeżeli naród decyduje o tym, że premierem będzie trzydziestokilkulatka, to chyba jednak nie zakłada, że ona będzie zakonnicą i że będzie taki tryb życia wiodła. Poza tym spójrzmy na to z innej perspektywy: jeżeli pani Sanna Marin tańczy, podskakuje i śpiewa to jest rzeczywiście obraz jej życia prywatnego. I gdyby ona nie potrafiła pokazać obrazków, w których pracuje i stara się rozwiązywać kryzysy, czy problemy jakich doświadcza państwo, którym zarządza no to wtedy można by było powiedzieć "niech zabiera swoją skórzaną kurtkę i glany idzie dalej na bal". Natomiast my częściej widzimy ją w pracy premiera.
- mówi ekspert.

Zdaniem wielu ekspertów zajmujących się polityką i PR powinniśmy przyzwyczaić się do tego, że wizerunek polityka będzie się zmieniał. Politycy już od jakiegoś czasu starają się nam pokazywać z prywatnej strony. Zwłaszcza fińskie społeczeństwo jest nowoczesne i ma bardziej nowoczesny sposób patrzenia, także na polityków. I myślę też, że każdy ma świadomość, że takie sytuacje mogą się wydarzyć. A to że nie ma jednomyślności w społeczeństwie i są tacy którym się to nie spodoba, ale i tacy, którzy by chcieli z panią premier też zatańczyć i zaśpiewać- no to jest też absolutnie normalne. Z politycznego punktu widzenia kluczowe jest to, żeby tych drugich było więcej niż tych pierwszych - dodaje dr hab. Olgierd Annusewicz.

Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego internetowego Radia RMF24

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24 na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.
Opracowanie: