Strona polska wyraziła formalną zgodę na poszerzenie Unii Europejskiej o Chorwację. Bronisław Komorowski ratyfikował traktat w sprawie przystąpienia tego państwa do Wspólnoty. "To manifestacja naszej solidarności z Chorwacją" - podkreślił prezydent podczas uroczystości.

Chcemy również dzisiaj zamanifestować i solidarność z Chorwacją, ale także zamanifestować polską postawę otwartości, czyli zabiegania o otwartość Unii Europejskiej w stosunku do innych krajów, które aspirują do tego, aby znaleźć się w lepszych ramach lepszego świata, mądrzejszego, lepiej zorganizowanego, także zamożniejszego, ale przede wszystkim świata opartego o wartości, które czynią ludzi i narody lepszymi - powiedział Komorowski.

Prezydent dziękował Chorwatom m.in. za to, że "Polska mogła w okresie swojej prezydencji w UE przyłożyć rękę do dobrego procesu" integracji Zagrzebia z UE. Podpisanie traktatu akcesyjnego nastąpiło bowiem 9 grudnia 2011 roku, czyli za polskiego przewodnictwa w Radzie UE. 

Niemal 10 lat starań o członkowstwo

Chorwacja wystąpiła do UE z wnioskiem o członkostwo w 2003 roku. Dwa lata później - w październiku - rozpoczęła negocjacje akcesyjne. Kraje Wspólnoty podjęły decyzję o ich zakończeniu ostatniego dnia węgierskiej prezydencji, w czerwcu 2011 roku. Umożliwiło to podpisanie traktatu akcesyjnego 9 grudnia 2011 roku, czyli za polskiego przewodnictwa w Radzie UE.

W styczniu 2012 roku Chorwaci poparli w referendum przystąpienie swego kraju do UE. Jeśli wszystkie kraje Unii przeprowadzą ratyfikację traktatu akcesyjnego, Chorwacja wejdzie do Unii Europejskiej jako 28. kraj 1 lipca 2013 roku. Będzie drugim, po Słowenii, państwem Wspólnoty wśród byłych republik wchodzących niegdyś w skład Jugosławii.