Polscy pracownicy opuszczają Wielką Brytanię w obawie przed skutkami kryzysu finansowego – donosi na swoich stronach internetowych „Financial Times”. Sytuacja jest tym trudniejsza, że kryzys dotknął przede wszystkim te sektory gospodarki, w których Polacy zatrudniani są najczęściej.

"Financial Times" cytuje przedstawicielkę lokalnej firmy "Access Europe" z Bradford, która zajmuje się werbowaniem personelu. Oskarża ona brytyjskie media o potęgowanie niechęci do około 800 tysięcy polskich pracowników. Jak podkreśla, Polakom zarzuca się, iż chcą jedynie korzystać z brytyjskiej opieki społecznej, a ponadto zgadzają się na niskie płace, na które nie zgadzali się Brytyjczycy.

Zdaniem przedstawicielki przedsiębiorstwa, w przyszłym roku wróci do Polski z Wielkiej Brytanii co najmniej 200 tysięcy naszych rodaków. Zaobserwowaliśmy już ochłodzenie wobec polskich robotników - pracodawcy wyraźnie obawiają się wzrostu niechęci brytyjskiego personelu wobec migrantów - zauważa. Dochody firmy "Access Europe" już teraz spadły o 40 procent.