Do co najmniej 2012 r. będzie obowiązywał w Unii Europejskiej zakaz wnoszenia płynów na pokład samolotów. Taki zapis znalazł się w stanowisku Komisji Europejskiej, przygotowanym na piątkowe posiedzenie ministrów transportu Wspólnoty. Zdaniem KE na razie nie ma alternatywy dla tego środka bezpieczeństwa.

Komisja Europejska nie przesądza żadnej decyzji. Spodziewana jest jednak zgoda ministrów na przedłużenie uciążliwych dla pasażerów środków bezpieczeństwa. Pierwotnie zakaz przewożenia w bagażu podręcznym płynów, w tym niektórych kosmetyków i rodzajów żywności, miał obowiązywać do kwietnia przyszłego roku, kiedy miały być wprowadzone na lotniskach urządzenia do wykrywania ciekłych materiałów wybuchowych. Odpowiednio skuteczne urządzenia nie są jednak jeszcze dostępne.

Unijny zakaz wnoszenia płynów na pokład wprowadzono w listopadzie 2006 r. w reakcji na udaremnione w Wielkiej Brytanii plany zamachów bombowych na samoloty pasażerskie obsługujące trasy transatlantyckie. Miały w nich zostać użyte ciekłe substancje chemiczne wniesione w butelkach. Zgodnie z przepisami ilość płynów w pojedynczym pojemniku nie może przekroczyć 100 mililitrów.