ONZ powołała niezależnych naukowców, żeby ustali źródło epidemii cholery na Haiti. Stało się to po oskarżeniach, że to właśnie oddział misji ONZ z Nepalu sprowadził zarazę na wyspę - pisze na swoich stronach internetowych BBC.

Panel naukowców jest konieczny, by "znaleźć odpowiedzi, na które zasługują mieszkańcy Haiti" - powiedział sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun na konferencji prasowej. Dodał, że "istnieje kilka teorii co do źródła epidemii na Haiti; nie wszystkie raporty kończą się tymi samymi wnioskami".

Zapowiedział, że grupa będzie działać całkowicie niezależnie. Naukowcy będą mieli pełny dostęp do placówek i personelu ONZ.

W listopadzie doszło do starć między Haitańczykami a siłami ONZ. Demonstranci obwiniali nepalskich żołnierzy ze stabilizacyjnej misji ONZ MINUSTAH o przywiezienie wirusa cholery na wyspę.Dotychczas misja ONZ wielokrotnie zaprzeczała tego typu pogłoskom.

Od wybuchu epidemii w październiku na cholerę zmarło ponad 2 tysiące osób, zarejestrowano blisko 90 tysięcy przypadków zachorowań.