W meczu o mundialowy brąz Niemcy pokonali Portugalię 3:1. Bohaterem spotkania w Stuttgarcie był Bastian Schweinsteiger - strzelił aż dwie bramki (56’ i 78’), a i trzeci gol (samobójczy; Petit 61’) padł po jego dośrodkowaniu z rzutu wolnego. Jedynego gola dla Portugali zdobył Nuno Gomes (88’).

Niemcy zwyciężyli, choć w drużynie Juergena Klinsmanna, nie zagrało dwóch podstawowych obrońców - Arne Friedrich i Per Mertesacker. Na boisko nie wybiegł także Michael Ballack, który w piątek doznał kontuzji kolana. W bramce zamiast Jensa Lehmanna pojawił się Oliver Kahn.

Brazylijski trener Portugalii Luiz Felipe Scolari też nie wystawił optymalnego składu – zabrakło kontuzjowanego prawego obrońcy Miguela. Jego miejsce zajął Paulo Ferreira. Za żółte kartki pauzował inny obrońca Ricardo Carvalho.

Pierwsza połowa spotkania w Stuttgarcie zakończyła się bezbramkowym remisem, wszystkie gole padły dopiero po przerwie. Prowadzenie dla gospodarzy mundialu zdobył w 56. minucie Schweinsteiger. Pomocnik Bayernu przeprowadził indywidualną akcję, schodząc z lewej strony do środka boiska, którą zakończył uderzeniem z 20 metrów.

Na 2:0 Niemcy podwyższyli pięć minut później. Z rzutu wolnego uderzył Schweinsteiger, lot piłki we własnym polu karnym zmienił Petit i wpakował ją do siatki.

W 78. minucie zrobiło się 3:0 i znowu w roli głównej wystąpił skrzydłowy Bayernu. Pomocnik monachijczyków po raz kolejny zdecydował się na uderzenie z dystansu i Ricardo był bez szans.

Honorowego gola dla Portugalii zdobył Nuno Gomes, który na dwie minuty przed końcem meczu wykorzystał dośrodkowanie Luisa Figo i "szczupakiem" posłał piłkę do siatki.

Tym samym Niemcy po raz trzeci w historii zajęli trzecie miejsce na mistrzostwach świata. Portugalczycy nie wykorzystali szansy i nie powtórzyli największego sukcesu w historii - trzecie miejsce zajęli w 1966 roku.

Składy:

Niemcy (4-4-2): 12-Oliver Kahn; 16-Philipp Lahm, 21-Christoph Metzelder, 6-Jens Nowotny, 2-Marcell Jansen; 19-Bernd Schneider, 5-Sebastian Kehl, 8-Torsten Frings, 7-Bastian Schweinsteiger; 20-Lukas Podolski, 11-Miroslav Klose.

Portugalia (4-5-1): 1-Ricardo; 2-Paulo Ferreira, 5-Fernando Meira, 4-Ricardo Costa, 14-Nuno Valente; 6-Costinha, 18-Maniche, 11-Simao Sabrosa, 17-Cristiano Ronaldo, 20-Deco; 9-Pauleta.

Sędzia: Toru Kamikawa (Japonia).