Libijski minister finansów Abd al-Hafid Zulajtni tymczasowo przejął obowiązki prezesa banku centralnego Farhata Omara Bin Guidary. Polityk przebywa za granicą - poinformował przedstawiciel rządu Libii. Wg Guidary decyzja jest nielegalna.

Jak wyjaśnił przedstawiciel rządu, trzeba było znaleźć zastępstwo, bo niektóre specjalne operacje banku mogą być wykonywane wyłącznie przez osobę zajmującą stanowisko na szczeblu ministerialnym, a więc przez Bin Guidarę, ale już nie przez jego zastępcę.

Przebywający w Dubaju Bin Guidara powiedział, że pracuje za granicą od 22 lutego. Utrudnienia w podróżowaniu z i do Libii (...) uniemożliwiły mi pracę z Trypolisu - wyjaśnił. Zakwestionował legalność decyzji ministra finansów, mówiąc, że decyzję o zastąpieniu go na stanowisku szefa banku centralnego może podjąć tylko parlament. Oświadczył też, że rząd wiedział o jego wyjeździe.

Bin Guidara jest także wiceprezydentem największego włoskiego banku Unicredit, w którym libijski bank centralny jest trzecim co do wielkości udziałowcem.